Wyniki badania radiologicznego dolnego odcinka kręgosłupa

Witam, odebrałam wyniki badania radiologicznego dolnego odcinka kręgosłupa i nic z tego nie rozumiem, proszę o pomoc. Ograniczenie lordozy lędźwiowej. Zwężenie krążka m-kręgowego L1-L2. Nieco klinowato obniżona wysokość trzonu L1. Nierówny zarys blaszek granicznych trzonów L1-L2. Osteofity na krawędziach trzonów Th12, L1,L2 - zmiany pourazowe? Oto wynik badania, najbardziej mnie niepokoi ten znak zapytania na końcu zwrotu zmiany pourazowe, ponieważ nigdy nie miałam żadnych urazów kręgosłupa. Po prostu od jakiegoś czasu odczuwam ból w dolnym odcinku kręgosłupa i postanowiłam to zbadać. Dodam jeszcze, że od kilkunastu lat pracuję przy biurku.

Witam serdecznie!

W opisanym zdjęciu występują niestety nieprawidłowości, które mogą odpowiadać za pojawienie się dolegliwości bólowych.
W zdjęciu opisano ograniczenie lordozy- lordoza jest prawidłowe i fizjologiczne wygięcie kręgosłupa, u Pani jest ono mniejsze niż powinno. Ponadto pomiędzy kręgami lędźwiowym pierwszym i drugim znajdujący się krążek międzykręgowy jest zwężony, prawdopodobnie w wyniku obniżenia kręgu lędźwiowego pierwszego (prawdopodobnie w opisie chodziło o przestrzeń zawartą pomiędzy tymi kręgami, gdyż ocena krążka na podstawie samego zdjęcia jest mało prawdopodobna). To może odpowiadać za dolegliwości bólowe.
Osteofity są to nieprawidłowe wyrostki kostne, również mogą przyczyniać się do odczuwanych objawów. Natomiast pytajnikiem w opisie proszę się nie przejmować, radiolog zasugerował, że być może zmiany spowodowane są urazem, natomiast jeżeli nie ma takiego elementu w wywiadzie to przyczyna jest inna.
Jeżeli prowadzi Pani taki tryb pracy, prawdopodobnie zmiany występują w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Wskazana jest konsultacja z ortopedą i dalsze leczenie pod opieką poradni rehabilitacyjnej.

Pozdrawiam