Jak interpretować wynik RM kręgosłupa u 52-latki?

Wynik MR kręgosłupa ! Stan po stabilizacji międzytrzonowejl4iS1_liczne artefakty podatnosci magnetycznej utrudniają ocenę l3l4.Lordoza zachowana .Skrzywienie lewostronne .Kręgozmyk l5 s1 II stopnia na ok 7 mm.Zmiany zwyrodnieniowetypu IIw obrębie blaszek granicznych trzonów kręgów l5s1. Zmiany typu I oraz o typie osteochondrosis erosiva w obrębie blaszek L3L4 Stawy miedzywyrostkowe bez zmian. Obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2zależnych i wysokości krążków L3L4(stan po Dysceltomii)i L5-S1 .Wzmacniające się po podaniu środka kontrastowego .Zmiany bliznowate na tylnym obwodzie krążka m L3l4 modelują korzeń lewego nerwu L4 w zachyłku bocznym kanału kręgowego oraz niewielka prawostronna protruzja krążka Th12-L1 bez ucisku nerwowych. Kanał kręgowy prawidłowej szerokości.Rezerwa tłuszczowaw uwidocznionych otworach międzykręgowych zachowana za wyjątkiem otworów L3l4 i L5-S1obustronnie -rezerwa tłuszczowa zredukowana oraz dyskretnie modelowanie wewnątrzotworowychodc.obu nerwów L3iL5 intensywność sygnału zestożka i ogona prawidłowa. WNIOSEK stan po discektomiil3-l4 i stabilizacji międzytrzonowej na poz L4-S1 .Modelowanie korzenia nerwu L4 oraz wewnątrzotworowych odcinków obu nerwów L3 i L5 .

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja lekarza neurochirurga po bezpośrednim badaniu i łącznej analizie powyzsze go będzie można coś więcej powiedzieć