Jak interpretować wynik RTG u dziecka 3 letniego/.

Witam, odebralam zdjecie rtg 3-letniej corki, ktora ma przewlekly kaszel nasilajacy sie po wysilku, opis mnie przerazil "Zdjecie RTG wykazuje okolooskrzelowe zageszczenia zapalne w obu polach przysercowych. Powiekszenie wezlow chlonnych wnek. Obustronnie akcentacja naczyniowa cienia wnek, serce miernie powiekszone w wymiarze poprzecznym- do ew. oceny ECHO" dodam, ze w rodzinie wystapilo nadcisnienie plucne. Prosze o informacje co moze oznaczac ten opis.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Zmiany w rtg sugerują zapalenie płuc. Natomiast aby ocenić serce niezbędne jest badanie echokardiograficzne. Nadciśnienie płucne może wynikać z chorób serca. Na pewno taki wynik wymaga dalszej diagnostyki, dlatego powinna Pani zgłosić się na kontrolę, do lekarza, który zlecił badanie.