Jak jeszcze mogę zdrowo przytyć?

Witam. Mam 29 lat ważne 38 kg. przy wzroście 167 cm. Robiłam wszystkie badania w tym na celiakia tarczyce wszystkie wyniki wyszły ok. Konsultowałam się z dietetykiem. Mimo ustalonej diety itp. Waga ani drgnie.. Czasem po prostu mimo że chcę to nie dam radę zjeść więcej. Czy mogłabym prosić o poradę.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym, co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować, jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mnie jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim, czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mogę zdrowo przytyć?

Witam, mam 21 lat, 162cm wzrostu i ważę 42kg. Od kilku lat moja waga nie przekracza 43 kg. Kości najbardziej wystają mi w górnych partiach ciała. Jadam 4-5 posiłków dziennie wychodzi około 1000kcal, wiem, że to niezbyt dużo ale nigdy nie odczuwam głodu. W moim menu przeważa: nabiał (kefiry, sery jogurty itp.), jaja, owoce, warzywa i potrawy bezmięsne tj. pierogi, leczo, zupy warzywne. Nie wystrzegam się słodyczy i chipsów. Proszę o radę co należy jeść i w jakich ilościach, aby zdrowo nabrać przynajmniej 2-3 kg. Pozdrawiam
21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla Twojego wzrostu i wagi wynosi 16, co oznacza znaczną niedowagę! Tak niski wskaźnik wraz z innymi objawami jest również kryterium rozpoznania zaburzeń odżywiania. Pomyśl o tym, bo może właśnie to jest przyczyną tak niskiej wagi.
Jeśli jednak nie, powinnaś skonsultować się również z lekarzem, który oceni czy tak niska waga nie jest wynikiem jakiegoś schorzenia, na przykład zaburzeń hormonalnych.
Ważne jednak, że chcesz przytyć! W zaleceniach dietetycznych wskazuje się na to, by przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.
Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy jednak również od wieku i aktywności fizycznej.
Zaleca się spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, w formie 5-6 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Posiłki powinny być zróżnicowane i lekkostrawne, zaleca się duszenie i gotowanie potraw.
Wskazane jest również gotowanie warzyw i owoców, pokarmy bogate w wapń, jak jogurt i twarożek.

Dokładne informacje na temat składu diety powinnaś skonsultować z dietetykiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego nie mogę w zdrowy sposób przytyć?

Dobry wieczór. Mam na imię Patrycja i mam 19 lat i ważę 47,5 kg przy wzroście 166 cm. Męczę się z przytyciem już 2 lata , praktykuję w zawodzie cukiernik, praca jest ciężka tzn noszenie ciast, towar itd. Czy ma to związek z moim chudnięciem, nie jestem ,,szkieletorem,, jestem strasznie umięśniona jak na taką delikatną osobę jak Ja. Proszę mi jakoś pomóc....
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
54 poziom zaufania

Witam, zbyt mało informacji pani podała. Potrzebny jest dziennik żywieniowy, informacje na temat trybu życia, dokładny wywiad i badania lekarskie. To zupełna podstawa do wyciągania wniosków. Nie ma uniwersalnych zasad. Jeśli ma Pani ochotę, zapraszam do konsultacji: ulewicznatalia@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty