Jak leczy się chorobę Perthesa?

Witam chciała bym się dowiedzieć jakie obecnie metody stosuje się w leczeniu choroby perthesa u dzieci. Czy dzieciom zakłada się gips czy raczej teraz są inne metody? I jak wygląda sprawa z poruszaniem się czy dziecko może chodzić czy raczej zaleca się unikanie chodzenia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że interesuje się Pani przebiegiem choroby, która, jak można przypuszczać, została zdiagnozowana u kogoś dla Pani bliskiego.

Choroba Perthesa jest schorzeniem, w którym występuje jałowa martwica kości udowej. Taki problem może kształtować się w wyniku zaburzeń ukrwienia głowy kości udowej. Prowadzi to do zniekształcenia kości oraz zmian zwyrodnieniowych.

To najczęściej występująca martwica dziecięco-młodzieńcza. Zazwyczaj może dotyczyć chłopców między piątym, a ósmym rokiem życia. U dziewczynek ta przypadłość występuje stosunkowo rzadziej, ale jest trudniejsza do leczenia.

Leczenie tej choroby uzależnione jest od stopnia zaawansowania. Bardzo istotnym jest jak najszybsze wdrożenie właściwego leczenia, które oparte jest przede wszystkim na stałym odciążeniu uda na okres kilku lat za pomocą specjalnego gipsu lub łuski biodrowej. Bardzo ważne jest również, aby zapewnić swobodne wykonywanie ruchów w stawie, tak, aby tkanka kostka mogła się odbudować oraz przybrać właściwy kształt.

Bardzo ważnym etapem kuracji jest odpowiednia rehabilitacja, a także wykonywane ćwiczenia.

W przypadku możliwości chodzenia i poruszania się, powinien o tym zdecydować lekarz ortopeda. Jednakże zalecane jest, aby ograniczyć chodzenie albo poruszać się za pomocą kul.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-perthesa-patogeneza-objawy-diagnostyka-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jalowa-martwica-glowy-kosci-udowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.