Jak leczyć kamienie żółciowe u ciężarnej?

Witam jestem w 4 tygodniu ciąży i zdiagnozowano u mnie kamienie na woreczku żółciowym. i chciałabym się dowiedzieć co teraz mnie czeka mogę je usunąć w trakcie ciąży czy nie??

Lek. Michał Lenard

Kamienie można usunąć chirurgicznie, najlepiej w II trymestrze (najbezpieczniej dla dziecka). Jednak w większości przypadków kamicy żółciowej u kobiet w ciąży operacja nie jest potrzebna, wystarcza leczenie zachowawcze. O postępowaniu w Pani przypadku powinien zdecydować ginekolog prowadzący ciążę. Pozdrawiam!