Jak leczyć nerwicę lękową u 31-latki?

Dzień dobry. Od połowy grudnia lecze się na nerwice lękowa. Na początku bralam dulsevia 30 mg teraz dulsevia 60 mg. Wszystko było dobrze. Myślałam że z tego wychodzę. Nagle znów pojawia się lek i objawy semantyczne. Nie są tak silne jak wcześniej ale jednak. ...czy to.minie? Czy możliwe ze leki nie działają już na mnie?

Witam!
Dulsevia jest dobrym lekiem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym z grupy SNRI, ponadto ma kapitalne działanie przeciwbólowe, nawet w polineuropatiach cukrzycowych. Leczenie farmakologiczne w zaburzeniach emocjonalnych musi być uzupełnione psychoterapią. Ponadto, aby zmniejszyć zagrożenie nawrotem leki należy przyjmować minimum 6 miesięcy, nie wolno nagle odstawiać przyjmowanych leków. Więcej wiary w sukces terapeutyczny.
Powodzenia
W. Łuczkowski.

Szanowna Pani,
skuteczną metodą w leczeniu zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Kwestię działania leków powinna Pani skonsultować
z lekarzem prowadzącym.
Warto jednak zastanowić się też nad wprowadzeniem
psychoterapii w proces leczenia, bowiem farmakologia jest
leczeniem objawowym.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że lęki i inne dolegliwości
stają się łatwiejsze do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć nerwicę lękową
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami nerwicy oraz jej konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl