Jak leczyć silną depresję?

Cierpię na depresję od ok. 18 lat. Od dwóch lat biorę leki antydepresyjne. Jestem po 1 próbie samobójczej. Przez rok chodziłam na psychoterapię, nie pomogła. Nie mam w tej chwili myśli samobójczych, pod tym względem jest lepiej, ale moje samopoczucie, brak napędu, ochoty na spotkania z ludźmi, szybkie męczenie się, krążenie myślami tylko wokół trudnych dla mnie spraw, ogromny smutek, poczucie niesprawiedliwości nadal mi towarzyszą. Miałam kontakt chyba z 10-cioma psychologami i na nic. Czy jest jakaś szansa? Czy będę z tego wychodzić przez lat ...naście, jeżeli starczy mi sił?

Dzień dobry, niestety psychoterapia w przypadku problemów z którymi Pani się boryka to długoletni proces. Roczna psychoterapia to zaledwie początek walki z problemem. Warto nie zmieniać psycholog, mieć jedną stała osobę z którą pracuje się terapeutycznie. Terapia jest czego trudna, potrafi długo nie przynosić zauważalnych efektów , jednak wytrwałość i nie zmienianie terapeuty to warunki konieczne by uzyskać efekt. To jednak praca na relacji a Pani rozumiem już kilka tych relacji przerwała. Warto pomyśleć o powrocie do leczenia psychoterapeutycznego i trwać w nim tak długo aż terapeuta uzna, że można zakończyć leczenie. Jeżeli czuje Pani że Pani stan się pogarsza proszę może pomyśleć o terapii w warunkach ambulatoryjnych. Taka forma pomocy jest często bardziej efektywna, bo ma dużą intensywność. Niestety jest też bardzo kosztowna bo takich ośrodków w Polsce jest dosłownie kilka i wszystkie są ośrodkami prywatnymi. To co ważne to nie poddawać się. Jest Pani młodą kobietą, warto wygrać walkę z chorobą i móc cieszyć się życiem.
Pozdrawiam A . Pacia