Może warto rozważyć zastosowanie leków immunomodulujących w postaci preparatów miejscowych, jak Protopic (Tacrolimus), ewentualnie Elidel (Pimecrolimus), które nie mają tylu skutków ubocznych co maści i kremy sterydowe. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę także fototerapię (naświetlanie promieniami UVA i UVB) i fotochemioterapię (PUVA) oraz najnowsze leki typu cyklosporyny stosowane doustnie
Warto pamiętać cały czas o tym, że w AZS mamy do czynienia z nieprawidłową proporcją kwasów omega-3 do kwasów omega-6, jak również niedobór kwasu linolowego, lub zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy, co skutkuje powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych. W związku z tym należy zadbać o dietę bogatą w oleje: orzechowy, z pestek winogron, sezamowy, kukurydziany, ewentualnie rzepakowy. Szczególnie bogatym naturalnym źródłem tych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) jest olej lniany tłoczony na zimno, nieoczyszczony. Warto też sięga w diecie po ryby, zwłaszcza morskie, szczególnie po łososia.
Z preparatów doustnych to głównie olej z wiesiołka, witamina E oraz cynk oraz wyciąg z pestek winogron, zawierający dużo flawonoidów, hamujących reakcje zapalne i alergiczne.
Niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry, a więc stosowanie emolientów, w postaci kremów, maści, balsamów, płynów i olejków do kąpieli, żeli i kostek do mycia.
Co do leczenia, zgadzam się z Przedmówcą. Sa to niezwykle skuteczne preparaty, trzeba jednak stosowac je dość długo. Na początku, skóra może reagować pieczeniem i jest to objaw prawidłwy, stopniowo się przyzwyczaja. Niezwykle ważnym czynnikiem jest prawidłowa dieta z unikaniem potraw alergizujących, przede wszystkim nadmiernych ilośći nabiału, cytrusów, ostrych przypraw, piwa ( niestety bardzo silny alergen). Bardzo korzystnie działa spozywanie oleju lnianego i aloesu oraz stosowanie emolientów MINIMUM dwa razy dziennie aby utrzymywać płaszcz lipidowy skóry.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy u dziecka z AZS można stosować oliwkę? – odpowiada Lek. Katarzyna Kisiel
- Jak zapobiec AZS u dziecka? – odpowiada Lek. Katarzyna Kisiel
- Odżywianie przy skórze atopowej – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Właściwości oleju ryżowego – odpowiada Roma Wojtewicz
- Suplementacja kwasami omega 3 i 6 – odpowiada Lek. Dariusz Czubiński
- Przyjmowanie kwasów omega 3 – odpowiada Mgr inż. Małgorzata Jezierska
- Problem z pękającymi kącikami ust – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jak leczyć Atopowe Zapalenie Skóry? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy wyrośnięta rzeżucha ma również zdrowotne właściwości? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Nawrót AZS po 12 latach – odpowiada Lek. Paweł Baljon
artykuły
Kwas linolowy — zastosowanie i właściwości
Kwas linolowy to organiczny związek chemiczny z gr
Czy wiesz, czego potrzebuje Twoja skóra na wiosnę? Poznaj moc wiesiołka
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do ży
Nienasycone kwasy tłuszczowe- charakterystyka, występowanie, rola, niedobór
Nienasycone kwasy tłuszczowe, nazywane również nie