Przyjmowanie kwasów omega 3

witam Mam 40l i zwracam sie z pytaniem odnosnie kwasów omega. mam przyjmować Omega w związku z przetłuszczaniem sie skóry. jaki ma być stosunek omega 3 do 6?obecnie zażywam OMEGA 3 250mg(159mg EPA I 100mg DHA) i omega6 OLEJ Z WIESIOŁKA 2000mg z czego- omega 6 1660mg z czego(KW LINOLOWY-1480mg,GAMMA LINOLENOWY-170 mg) Czy to dobre proporcje?

Witam,

Stan skóry jest uzależniony przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Wszelkie zaburzenia organizmu znajdują często odbicie w stanie cery.

Warto zwrócić uwagę na poziom wspomnianych kwasów w Pana diecie. Istotna jest analiza diety, aby nie przesadzić z przyjmowaniem kwasów omega 6 (bardzo często przyjmujemy ich nadmiar) które w zbyt dużej ilości i nieodpowiednim stosunku do omega 3 mogą działać prozapalnie. Istotne znaczenie ma również stres, palenie tytoniu, alkohol czy niedobory magnezu, cynku, witaminy C, cukrzyca czy zbyt wysoki poziom trój glicerydów, i frakcji LDL cholesterolu.
Dotychczas nie została ostatecznie określona optymalna ilość NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych) oraz proporcja między omega 6 i omega 3 w naszej diecie. Instytut Żywności i Żywienia oraz zaleca 6% udział energii z NNKT w całodziennej racji pokarmowej dla populacji polskiej. Prowadzone są liczne badania, które wskazują na różne optymalne stosunek kwasów n-6/n-3 w diecie, wg których stosunek ten powinien wahać się w zakresie 1:1, 2:1, 3:1 czy 4:1. Zbyt duża podaż omega-6 (co jest popularnym zjawiskiem) może powodować zaburzenia równowagi immunologicznej ustroju i większą skłonność do stanów zapalnych. Ilości kwasów DHA+EPA w ilości 250mg dziennie, które Pan spożywa są jak najbardziej słuszne i rekomendowane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Natomiast IŻŻ w swoich normach podaje, iż spożycie kwasu linolowego (LA, z rodziny omega 6) powinno być na poziomie 4% zapotrzebowania energetycznego, natomiast kwasu α-linolenowego (ALA z rodziny omega 3) na poziomie 0,5% zapotrzebowania na energię. Należy pamiętać aby przy diecie bogatej w kwasy omega 3 i 6 zwiększyć również ilości spożywanej witaminy E oraz flawonoidów (jednym słowem antyoksydantów zapobiegającym niekorzystnym zmianom oksydacyjnym NNKT). Szukajmy ich przede wszystkim w warzywach i owocach, orzechach pestkach, nasionach).
Stosunek przyjmowanych przez Pana suplementów to 6,6:1, tak jak wspomniałam już wyżej dużo zależy również od tego jakie proporcje ma Pan w diecie i jak długo będzie Pan stosował suplementację. Moim osobistym zdaniem zmniejszyłabym trochę dawkę omega 6.
Doszukałam się publikacji gdzie badano efektywność kapsułek z olejem z wiesiołka – bogatym źródłem GLA (rodzina omega 6). Stosowano tu preparat w ilości 3 × 500 mg przez 12 tygodni i uzyskano poprawę takich parametrów skóry jak: nawilżenie, elastyczność, gęstość, szorstkość oraz odporność na zmęczenie. Inne badanie wykazały, że stosując doustnie olej konopny (30 ml) przez 8 tygodni u pacjentów ze skórą atopową uzyskano także istotną poprawę, szczególnie w zakresie typowych objawów atopii, takich jak suchość i świąd skóry.
Dieta z odpowiednim udziałem NNKT z rodziny omega 3 i omega 6 wraz z dużą ilością antyoksydantów może mieć istotny wpływ na poprawę skóry. Do diety proponuje włączyć zatem dużą ilośc warzyw i owców sezonowych (sałaty, szpinak, brokuł, pomidory, brukselkę, owoce jagodowe, itp. Przy problemach z suchą skórą warto zwrócić szczególną uwagę także na skład kosmetyków i stosować do pielęgnacji preparaty zawierające oleje roślinne (źródło NNKT) oraz antyoksydanty, których źródłem mogą być ekstrakty roślinne – coraz częściej obecne w licznych produktach kosmetycznych i leczniczych.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Prawidłowa proporcja kwasów Omega 6 do Omega 3 dostarczanych do organizmu nie powinna przekraczać 4:1. Niestety w diecie "zachodu" proporcje te często odbiegają od tej normy i osiągają około 20:1 lub więcej.
O ile dobrze zrozumiałam, przyjmuje Pan w formie suplementów kwasy tłuszczowe wielonienasycone w proporcji przekraczającej wskazaną normę. Oczywiście aby określić czy proporcje spożywanych kwasów są w normie należałoby indywidualnie przeanalizować Pana sposób odżywiania i najlepiej pod tym kątem dobrać suplementację.

Co do problemów ze stanem skóry, również lepiej przeanalizować go kompleksowo - może mieć on różne podłoża, a jednym z nich może być dieta.
Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać:
Trądzik – problem nie tylko młodych. Czy dieta może wspomóc?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/tradzik-problem-nie-tylko-mlodych-czy-dieta-moze-wspomoc.html?c=9