Jak leczyć stan zapalny zęba w ciąży?

Dzień Dobry. Jestem w 7 T.C. Od dwóch dni bolała mnie 8-okazAło się , że jest pęknięty. Został już tylko sam korzeń. Byłam u stomatologa, jednak nie dostałam żadnego lekarstwa. Teraz policzek mam spuchniety Czy jest jakiś antybiotyk, który mogę brać i czy przez stan zapalny dziecku może się coś złego stać? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba, ale najbezpieczniejszym okresem będzie 2 trymestr ciąży albo dopireo po porodzie jeżeli nie dysponuje Pani zdjęciami RTG, które z reguły są konieczne przy takich zabiegach. Jeżeli na tę chwilę objawy bólowe się nasilają, należy udać się do stomatologa, który oceni czy konieczny będzie antybiotyk (są antybiotyki bezpieczne dla kobiet w ciąży) czy wystarczą preparaty preparaty p/bólowe.

Witam,
jeśli korzeń jest pęknięty to jest to wskazanie do usunięcia takiego zęba. Szczególnie, jeśli daje dolegliwości i objawy ogólne (właśnie obrzęk, ból, podwyższoną temperaturę). Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej osłabiają organizm, mogą prowadzić do przedwczesnego porodu lub niższej masy urodzeniowej dziecka, więc nie zalecałabym czekania z takim zabiegiem do czasu porodu.
Tak jak wyżej napisano, warto taki zabieg przeprowadzać po 12.tygodniu ciąży (według zaleceń, wtedy większość najważniejszych narządów jest rozwinięta). Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba również jest wykonywane, promieniowanie jest bardzo małe tak jak ryzyko wystąpienia jakichkolwiek wad u dziecka. Dlatego przed wykonaniem zdjęcia trzeba rozważyć jakie są korzyści z wykonania zdjęcia i jakie jest ryzyko.

Antybiotyk ma "wyciszyć" ząb, jest cała grupa antybiotyków, które można stosować u kobiet w ciąży. Jednak warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie antybiotyku to nic dobrego.
Proponowałabym zastosowanie antybiotyku, a już na początku drugiego trymestru usunięcie zęba.
Pozdrawiam