Czy warto leczyć stan zapalny korzenia martwego zęba?

Witam, czy leczenie stanu zapalnego korzenia martwej szóstki ma sens? Ze zdjęcia rtg wynika, że zmiany zapalne są bardzo duże i rozwijały się przez lata.. ząb czasem bolał ale nie tak mocno jak teraz.. dodam, że ząb był wielokrotnie leczony, chyba przez to, że był martwy często się łamał i kruszył. Zęba już praktycznie nie ma, pozostał korzeń i wielka plomba. Stomatolog powiedział, że można spróbować leczyć go pod mikroskopem ale nie daje gwarancji a leczenie jest bardzo kosztowne.

Każde leczenie,usunięcie zęba wymaga zgody pacjenta.Lekarz po wykonaniu badania bezpośredniego i oceny RTG określa perspektywy powodzenia.Ostateczną decyzję podejmuje pacjent.

Magdalena Szpala

Jeżeli zmiany nie są duże, stan ogólny zdrowia dobry, a Pani możliwości finansowe pozwalają na ponowne leczenie kanałowe to można podjąć się leczenia. Jednak trudno na podstawie braku danych klinicznych stwoerdzić rokowanie. Usunięcie zęba przy braku możliwości zastąpienia go implantem/mostem niesie ze sobą sporo niekorzystnych zjawisk dla zębów sąsiednich i przeciwnego łuku. Dodatkowo przy istniejących licznych brakach zębowych niesie to ze sobą konsekwecje zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym.
Wyczerpująca rozmowa z Panj stomatologiem pozwoli na podjęcie najlepszej decyzji.