Jak leczyć te zaburzenia erekcji u 39-latka?

Mam 39 lat. Od roku występują u mnie zaburzenia erekcji, obniżone libido, ciągłe zmęczenie. Byłem u 2 andrologów, hepatologa i endokrynologa. Robiłem regularnie badania krwi, usg tarczycy, wątroby, jamy brzusznej. Przyjmuję Tadalafil 5mg dziennie co skutecznie "maskuje" problem z erekcją. Z badań krwi: - testosteron całkowity od roku w okolicach 900ng/dl - testosteron wolny os roku z każdym badaniem maleje (rok temu 19,57pg/ml), aktualnie 11,18[pg/ml - SHBG 110nmol/l od roku ciągle rośnie - Progesteron 0,41ng/ml (też od roku rosnie) - Prolaktyna obniżana dostinex'em już jest w normie - reszta badań: glukoza, insulina, hormony, lipidogram w normie. Przyjmowałem metformine przez ten rok bo endokrynolog zdiagnozował insulinoopornośc której już nie ma. Do jakiego lekarza się udac jakie badania zrobić? Jaka może być przyczyna tych dolegliwości. Waga 83kg, wzrost 182cm. Problem zaczął się gdy kończyłem redukcje wag rok temu iiważyłem 76kg. Wtedy wróciło 10kg wagi i pojawuiły się te wszystkie zaburzenia dodatkowo przebudzanie się w nocy i kłopoty ze snem ale teraz śpię dobrze.

Witam, Pana problemy z zaburzeniami erekcji, obniżonym libido i zmęczeniem mogą wynikać z różnych przyczyn, mimo że badania wykazują pewne nieprawidłowości hormonalne. Z Pana wyników krwi wynika, że testosteron całkowity jest wysoki, ale testosteron wolny maleje, co może być spowodowane wzrostem SHBG (globuliny wiążącej hormony płciowe). Wysokie SHBG wiąże wolny testosteron, przez co jest mniej dostępny dla organizmu, co może prowadzić do objawów niedoboru testosteronu, mimo że poziom całkowitego testosteronu jest wysoki.

Zalecam kontynuację współpracy z endokrynologiem, aby dokładniej zbadać przyczyny wzrostu SHBG oraz spadku wolnego testosteronu. Endokrynolog może rozważyć badania dodatkowe, takie jak badanie poziomu estradiolu, aby sprawdzić, czy równowaga hormonalna jest prawidłowa. Ponadto, warto zbadać inne potencjalne przyczyny Pana objawów, takie jak niedobory witamin i minerałów, szczególnie witaminy D, cynku i magnezu, które mogą wpływać na funkcjonowanie hormonalne.

Jeśli problemy z erekcją utrzymują się mimo stosowania Tadalafilu, warto również skonsultować się z seksuologiem, który może pomóc w leczeniu psychologicznych aspektów zaburzeń erekcji. Stres, lęk i inne czynniki psychologiczne mogą znacząco wpływać na zdolność do utrzymania erekcji.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na styl życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i techniki redukcji stresu mogą wspierać zdrowie hormonalne i ogólne samopoczucie. Unikanie nadmiernego spożycia alkoholu i nikotyny również może być korzystne.

Kontynuacja leczenia insulinooporności, mimo że obecnie jest w normie, jest również ważna, aby zapobiec nawrotom problemów metabolicznych, które mogą wpływać na funkcje hormonalne i seksualne.

Podsumowując, zalecam dalszą współpracę z endokrynologiem w celu monitorowania i leczenia hormonalnych nieprawidłowości, konsultację z seksuologiem w celu oceny psychologicznych aspektów zaburzeń erekcji oraz dbałość o zdrowy styl życia. W razie potrzeby, dalsze badania mogą pomóc w dokładniejszym zrozumieniu przyczyn Pana dolegliwości i w opracowaniu skutecznego planu leczenia.