Jak leczyć te zaburzenia równowagi u 27-latki?

Witam. Od jakiegoś czasu mam zaburzenia równowagi. Podczas stania lub chodzenia mam uczucie kołysania. I pocą mi się stopy. Nie mam zawrotów głowy, tak żeby mi wirowało przed oczami. Co to może być i do jakiego lekarza się zgłosić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

proszę udać się do neurologa – specjalista przeprowadzi pełen wywiad oraz badanie fizykalne, określając w szczególności ruchy gałek ocznych i koordynację, a także odruchy i czucie głębokie.

W dalszej perspektywie może Pani zostać skierowana na badanie VNG, czyli nowoczesny sposób sprawdzania funkcjonowania błędnika - narządu równowagi. W czasie trwania badania specjalna maska rejestruje ruchy gałek ocznych, a tym samym odnotowuje stopień uszkodzenia błędnika, przez co można w szybki sposób postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Więcej o tym sposobie szukania przyczyn zaburzeń równowagi przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/videonystamografia-badanie-wskazania.

Najczęściej problemy z utrzymaniem równowagi wiążą się z schorzeniami błędnika lub chorobami układu nerwowego. Czasem chwiejny chód jest zgłaszany w zaburzeniach elektrolitowych czy też jako skutek uboczny przyjmowanych leków. Jednak do postawienia jednoznacznej diagnozy niezbędna jest konsultacja lekarska.

W naszym serwisie już kilka razy spotkaliśmy się z podobnym problemem, proszę zajrzeć do niektórych odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-kolysania-i-zaburzen-rownowagi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaburzenia-rownowagi-u-24-letniej-osoby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.