Jak leczyć te zmiany po ukąszeniu owada?

Witam, od dłuższego czasu mam problem ze zmianami skórnymi po ukąszeniu komara (tak domniemam). Otóż po ugryzieniu zostaje mi na skórze zaczerwieniony, twardy guzek. Nie odczuwam w związku z nimi żadnych dolegliwości, ale wyglądają nieestetycznie, a przy każdym ugryzieniu boję się, że znowu pozostanie zmiana. Czy jest jakiś sposób na wyeliminowanie problemu, może jakaś maść?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że po ukąszeniu owada (podejrzewa Pani komary), powstają twarde guzki, które są zaczerwienione. Poza tym nie pojawiają się inne objawy. Wydaje się, że takie symptomy mogą oznaczać lokalną reakcję zapalną skóry. Dlatego też warto podjąć kilka działań, które zmniejszą wielkość tych zmian oraz złagodzą zaczerwienienie.

W aptekach dostępnych jest wiele środków antyhistaminowych w postaci maści, które zmniejszą reakcję alergiczną. Zredukują także uciążliwy świąd i zaczerwienienie. Przeważnie takie maści mają w składzie hydrokortyzon, aloes oraz inne. Ważne jest, aby nie drażnić miejsca ukąszenia drapaniem. Może to jedynie zwiększyć świąd a dodatkowo wywołać zakażenie takiego miejsca.

Ponadto ważna jest profilaktyka, czyli stosowanie różnego rodzaju repelentów czy odzieży ochronnej w miejscach, gdzie jest dużo komarów. Jeśli problem będzie się utrzymywać, warto skonsultować się z dermatologiem. Może on zalecić silniejsze leki przeciwhistaminowe lub inne metody leczenia, które pomogą zmniejszyć reakcje skórne. Dermatolog może także przeprowadzić testy, aby wykluczyć inne przyczyny takich reakcji skórnych. Zachęcamy zatem do wdrożenia powyższych kroków albo kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-ukaszenia-owadow-sprawdz-ktore-sa-niebezpieczne

https://portal.abczdrowie.pl/uzadlenia-przez-owady

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-jad-owada

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.