Jak leczyć tiki u dziecka?

Witam. Mój dziewięcioletni syn od pięciu lat zmaga się z tikami. Był leczony depakiną, która faktycznie mu pomogła. Jednak zauważyłam pewna zależność. Tiki wróciły gdy syn przestał grać lekale wróciły w określonych okolicznościach. Syn ma często chrypkę i to dość dużą o uporczywą. Często afty w buzi oraz środkowy palec u prawej raczkiu czasem puchnie, jakby się poparzył. Wtedy to ma tiki. Tak jakby miał stan zapalny, był na coś chory a ja nie wiem na co. Mój lekarz rodzinny ciągle przepisuje mu lipomal i śmieje się ze mnie, że wymyślam coś. Syn ma do tego Zespół Aspergera. Jest nam bardzo trudno. Moje pytanie: czy stan zapalny może wywoływać tiki? Jeśli tak, to stan zapalny czego? Błagam o pomoc. Nikt nie traktuje nas poważnie. Pięć lat temu syn trafił z tikami na neurologię dziecięca do szpitala. Tomograf i rezonans nic nie wykazały. Są prawidłowe. Przeleczony był haloperidolem i clonazepamem. Niestety pomogła dopiero depakina w ostatecznej dawce 350mg rano i wieczorem. Syn od tego przytył. Proszę, blagam czy może ktoś nam pomóc? Dziecko się męczy.

Nie pisze Pani czy syn jest pod opieką w jakiejś placówce, która zajmuje się pracą terapeutyczną z osobami ze spektrum autyzmu, a to bardzo istotne i pomocne. Tiki mogą mieć różne przyczyny, ciężko stwierdzić po samym opisie, bez obserwacji, z czego one wynikają. Terapeuta znający się na pracy z osobami z ZA mógłby pomóc w tej kwestii dużo więcej niż lekarz. Sam jestm zwolennikiem podejścia - mniej leków, więcej terapii. Farmakologia jest często konieczna, ale należy ją stosować właśnie w konieczności, gdy inne metody zostały zastosowane i zawodzą. Nie mniej jednak zalecił bym konsultację z dietetykiem, który ma doświadczenie w pracy z osobami z zespołem aspergera - odpowiednia dieta jest bardzo istotna w dobrym funkcjonowaniu takich dzieci. Fakty, o których Pani wspomina mogą sugerować kandydozę - pod tym kątem prosze się skonsultować. Od siebie mogę polecić dietetyka współpracującego ze Stowarzyszeniem Dalej Razem z Zielonej Góry (dalejrazem.pl) - tam też mogłąby Pani otrzymać informację gdzie blisko siebie można liczyć na specjalistyczne wsparcie dla Pani syna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.