Tiki u dziewięcioletniego dziecka

Witam, mój dziewięcioletni syn ma tiki. Mróży oczy, czasem robi zeza oczami, ściska dłonie w pięści. Pierwszy raz to zauważyłam kilka lat temu. Tiki nasilają się zimą i kiedy dziecko jest osłabione. Bylam z nim u okulisty (okulista dał mu okulary do czytania ale stwierdził, że tiki to nie problem okulistyczny), u alergologa (alergolog stwierdził kilka alergii ale tiki to nie problem alergologiczny), u neurologa (neurolog kazał mu zrobić kilka ćwiczeń i stwierdził, że to nie problem neurologiczny), robiliśmy też ogólne badania krwii- lekarz powiedział, że są znakomite. Staramy się nie zwracać dziecku na to uwagi ale on sam to widzi i się z tym męczy. Dziecko też jest trochę nerwowe, szybko się niecierpliwi. Podaje mu magnez (w czasie podawania widzę poprawę) ale neurolog stwierdził, że nie powinnam podawać ciągle. Co powinnam zrobic, sprawdzić lub do jakiego lekarza się udać?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć tiki u dziecka?

Witam. Mój dziewięcioletni syn od pięciu lat zmaga się z tikami. Był leczony depakiną, która faktycznie mu pomogła. Jednak zauważyłam pewna zależność. Tiki wróciły gdy syn przestał grać lekale wróciły w określonych okolicznościach. Syn ma często chrypkę i to dość dużą o uporczywą. Często afty w buzi oraz środkowy palec u prawej raczkiu czasem puchnie, jakby się poparzył. Wtedy to ma tiki. Tak jakby miał stan zapalny, był na coś chory a ja nie wiem na co. Mój lekarz rodzinny ciągle przepisuje mu lipomal i śmieje się ze mnie, że wymyślam coś. Syn ma do tego Zespół Aspergera. Jest nam bardzo trudno. Moje pytanie: czy stan zapalny może wywoływać tiki? Jeśli tak, to stan zapalny czego? Błagam o pomoc. Nikt nie traktuje nas poważnie. Pięć lat temu syn trafił z tikami na neurologię dziecięca do szpitala. Tomograf i rezonans nic nie wykazały. Są prawidłowe. Przeleczony był haloperidolem i clonazepamem. Niestety pomogła dopiero depakina w ostatecznej dawce 350mg rano i wieczorem. Syn od tego przytył. Proszę, blagam czy może ktoś nam pomóc? Dziecko się męczy.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Nie pisze Pani czy syn jest pod opieką w jakiejś placówce, która zajmuje się pracą terapeutyczną z osobami ze spektrum autyzmu, a to bardzo istotne i pomocne. Tiki mogą mieć różne przyczyny, ciężko stwierdzić po samym opisie, bez obserwacji, z czego one wynikają. Terapeuta znający się na pracy z osobami z ZA mógłby pomóc w tej kwestii dużo więcej niż lekarz. Sam jestm zwolennikiem podejścia - mniej leków, więcej terapii. Farmakologia jest często konieczna, ale należy ją stosować właśnie w konieczności, gdy inne metody zostały zastosowane i zawodzą. Nie mniej jednak zalecił bym konsultację z dietetykiem, który ma doświadczenie w pracy z osobami z zespołem aspergera - odpowiednia dieta jest bardzo istotna w dobrym funkcjonowaniu takich dzieci. Fakty, o których Pani wspomina mogą sugerować kandydozę - pod tym kątem prosze się skonsultować. Od siebie mogę polecić dietetyka współpracującego ze Stowarzyszeniem Dalej Razem z Zielonej Góry (dalejrazem.pl) - tam też mogłąby Pani otrzymać informację gdzie blisko siebie można liczyć na specjalistyczne wsparcie dla Pani syna.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak wyleczyć tiki u dziecka?

Dzień dobry, 8 letni syn cierpi na tiki. Tika od 3 lat , coraz bardziej i bardziej. Wysokie ASO zostało dwukrotnke leczone 3 dawkami Ospenu. Po 3 latach z 1200/1300 spadlo na 600. Został wykonany rezonans magnetyczny, który wykazał torbiel pajeczynowki tylnego dołu czaszki . Neurolog nie kazała się tym przejmować, bo może to być wrodzone/ rozwojowe itp. Badanie eeg we snie zostali opisane jako nieprawidłowe. W senność widoczny jest rozpad czynności podstawowej. Uwidoczniono nasteoujace prawidlowe grafoelementy snu pod postacią pojedynczych fal ostrych wierzcholkowych ,wrzecion snu. W czasie badania pojawiają się w okolicach centralno ciemieniowych zmiany pod postacią wysokonapieciowych fal wonych, które szybko ulegają uogolnieniu. Pojawiają się także uogolnione zespoły iglicy z falą. Orzeczenie- zapis czynności bioelektryczej mózgu we snie nieprawidłowy ze zmianami wtornie uogolnionymi. Wizyta u neurologa za 2,5 tygodnia. Mnie dopada stres . Proszę o pomoc w odczytaniu opisu.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Niestety tiki są bardzo trudne do opanowania dostępną farmakologią, nie wiem jednak jakiego rodzaju są to tiki i jak upośledzają funkcjonowanie dziecka. Proszę poczekać do wizyty u neurologa, wówczas lekarz na pewno więcej powie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty