Jak mam dalej stosować lek Sylvie 30?

Dzień dobry, mam pytanie, przyjmuje lek sylvie30 od dłuższego czasu natomiast zrobiłam głupotę i 11.01 zapomniałam przyjąć tabletkę, była to ostatnia tabletka z blistra. Przyjęłam ją rano, 12.01 po przerwie większej niż 12h ale mniejszej niż 24h natomiast niestety zamiast od razu zacząć kolejne opakowanie zaczęłam 7-dniową przerwe do dziś, już 3 dni nie biorę tabletek natomiast krwawienie nie wystąpiło. W tym czasie współżyłam raz, 6.01 i sam wytrysk był w prezerwatywie natomiast była ona założona dopiero od pewnego momentu. Czy to możliwe że zaszłam w ciążę od preejakulatu w tym przypadku czy niepotrzebnie panikuje? Czy powinnam jakoś inaczej zastosować lek tzn skrócić przerwę na odstawienie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w przypadku pominięcia ostatniej tabletki z substancją czynną najlepiej było potraktować ten dzień jako pierwszy dzień siedmiodniowej przerwy. Wówczas ochrona zostałaby zachowana.

Druga opcja to pominięcie siedmiodniowej przerwy i rozpoczęcie drugiego opakowania tabletek. Jeśli nie zastosowała się Pani do tych zaleceń producenta, to należy brać pod uwagę możliwość zajścia w ciążę. Z uwagi jednak na użytą prezerwatywę, ryzyko to nie jest duże. Dla pewności proszę wykonać test ciążowy.

Aktualnie może Pani skrócić siedmiodniową przerwę bądź ją zachować – nie powinno to mieć większego znaczenia.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-opoznieniem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-z-blistra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-o-dobe-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.