Jak mam postępować z liszajem płaskim?

Jestem 35-letnim mężczyzną. W 2017 roku zdiagnozowano u mnie liszaj płaski na skórze głowy - LPP (choroba jest na pewno dłużej, myślę, że koło 10 lat), diagnoza potwierdzona biopsją. Leczę się u dermatologa: - sterydy miejscowe (Dermovate) - takrolimus (Protopic) - iniekcje sterydowe co miesiąc (triamcynolon - TriamHEXAL) - izotretynoina 20 mg/dzień - pioglitazon 15 mg/dzień - dutasteryd 0.5 mg/dzień (na łysienie androgenowe, które współtowarzyszy LPP) - ostatnio krótki kurs doustnego sterydu (prednizon) z powodu silnego zaostrzenia - 20 mg/dzień Choroba powoduje postępujące wyłysienie w takich małych plackach, które się powiększają, a czasami ból, pieczenie w zaczerwienionych miejscach. W 2019 roku, po ponad 2 latach leczenia, ucichła, ale niestety wróciła kilka miesięcy temu w 2021 roku (po przejściu COVID-19 i po 3 dawkach szczepienia) i cały schemat się powtarza. Nie ukrywam, że choroba odbija się na moim stanie psychicznym. Miejsca wyłysienia coraz trudniej kamuflować, skóra głowy czasami boli w zapalnych ogniskach, i samo leczenie już tyle lat również kosztuje i pewnie branie tylu leków nie jest obojętne dla ogólnego zdrowia. Co więcej, nie ma ŻADNYCH leków refundowanych w tym wskazaniu... W związku z tym chciałbym zadać przewrotne pytanie - skoro choroba atakuje mieszki włosowe - czy zamiast leczyć (=chronić resztę włosów) dałoby się usunąć *wszystkie* włosy ze skóry głowy zanim zrobi to LPP, aby otrzymać jednolicie łysy wygląd skóry głowy? Jeśli tak, jak to zrobić (laser, elektroliza a może radioterapia)? Dla kobiet to byłaby raczej nie do zaakceptowania propozycja, ale ja, jako mężczyzna, nie miałbym problemu z bycie całkowicie i jednolicie łysym i gdyby dało się to zrobić szybko i łatwo, z chęcią bym również odstawił te wszystkie leki. Pozdrawiam,

Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl