Jak mam stosować Epiduo Forte?

Witam, dostałam receptę na Epiduo Forte, jednak doktor nie powiedział dokładnie jak stosować żel. Czy po nałożeniu i odczekaniu ok. godziny powinnam go zmyć i wtedy nakładać krem czy aplikować bezpośrednio na zaschniętą warstwę żelu? Wydawało mi się, że lek się wchłonie, ale kolejnego dnia obudziłam się z absolutnie czerwoną i niemal spaloną skórą na twarzy. Przejrzałam dołączoną ulotkę i nie zauważyłam żadnej informacji o zmywaniu. Będę wdzięczna za wskazówkę czy powinno się go zmywać, a jeśli tak, to po jakim czasie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaczerwieniona twarz, którą zaobserwowała Pani następnego dnia po

zaaplikowaniu leku Epiduo Forte jest najprawdopodobniej poparzeniem, które może wystąpić, np. na skutek użytej zbyt dużej ilości żelu. Poza tym istnieje wiele skutków ubocznych wynikających ze stosowania Epiduo, w tym: pieczenie skóry, suchość i napięcie, złuszczanie naskórka itp., jednak najczęściej pojawiają się one jedynie na początku kuracji. W celu zapobiegnięcia wyżej wymienionym objawom zaleca się używanie kremu, który dogłębnie nawilży, ale nie zapcha Pani skóry. Można go zastosować bezpośrednio na maść po minimum 30 minutach od zastosowania leku lub najpierw przemyć skórę, np. hydrolatem, a następnie ją posmarować kremem.

Podczas leczenia warto również zadbać o nawilżenie od wewnątrz, pamiętając o spożywaniu odpowiednich ilości płynów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/epiduo-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne-srodki-ostroznosci

https://portal.abczdrowie.pl/jak-poradzic-sobie-z-tradzikiem

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenie-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.