Jak mogę leczyć ten ciągły świąd skóry?

Witam.Dobre kilka lat borykalam sie z przykra dolegliwoscia.Swedzialy mnie bez przerwy miejsca intymne(wargi sromowe wieksze i pachwiny).Chodzilam od lekarza do lekarza.Ginekolodzy odsylali mnie do dermatologow a dermatolodzy do ginekologow.jedni mowili ze to moze luszczyca.przepisywali lek zeby zlikwidowac swiad jednak zaraz po odstawieniu leku swiad powracal.Pol roku temu poszlam do dermatologa ktory stwierdzil sucha skore i przepisal masc protopic ktora mialam stosowac codziennie wieczorem az do przestania swedzenia apotem dwa razy w tygodniu smarowac przez 3 miesiace.Minely 3 miesiace od momentu zaprzestania kuracji.Objawy ustapily.nie swedzi mnie juz miejsca intymne.Dzis bylam u ginekologa i powiedzialam ze jakis czas temu smarowalam protopic przez 3 miesiace miejsca intymne z powodu swiadu a on stwierdzil ze to silny lek na miejsca intymne.Czy takie dlugie stosowanie jak 3 miesiace leku protopic na tak delikatne miejsce jak miejsca intyne moze spowodowac u mnie chloniaka badz raka skory?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie spowodowane długotrwałym stosowaniem danej maści w miejscach intymnych, jednak jeśli maść była stosowana w porozumieniu z lekarzem dermatologii, nie powinna wywołać tak drastycznych skutków ubocznych, zwłaszcza że używała jej Pani stosunkowo rzadko – dwa razy na tydzień. Pomijając fakt długotrwałego stosowania, do skutków ubocznych maści Protopic nie należą ani chłoniak, ani rak skóry. Zarejestrowanymi skutkami ubocznymi są: mrowienie skóry, zaczerwienienie, powstawanie zakażeń i inne wymienione w ulotce leku, jeśli takie u Pani nie wystąpiły, to nie ma powodu do obaw.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/protopic-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-najczestsze-przyczyny-alergie-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.