Jak mogę pomóc mojej mamie po takiej sytuacji?

Witam. Mam na imię Ewa i mam 20lat. Kilka miesięcy temu mama dowiedziała się ze tata ją zdradził. Zamiast zostawić tatę zrobiła na odwrót. Zbliżyła się do niego jednak cały czas go śledziła sprawdzała do tego stopnia ze ważniejsze było to żeby sprawdzić z kim gadał tata albo gdzie teraz jest( założyła aplikacje bezpieczna rodzina) niż zajęcie się synem. Cały czas chciała się dowiedzieć kim jest ta kobieta, a tata się wypierał ze nie wie kogo to numer ze nikogo takiego nie zna. Mama przez to ze nie wiedziała kto to próbowała popełnić samobójstwo.(2 razy) Na oczach moich i mojego brata który jest młodszy o 6lat. Ale umówiłam ja do psychiatry, zaczęła brać tabletki i niby wszystko ok. Wyszło na jaw co to za kobieta. Z tata zaczęli się dogadywać jak nigdy. Było dobrze przez miesiąc i teraz na weekend wróciłam do domu (mieszkam w innym mieście ponieważ studiuje zaocznie i pracuje) i okazuje się ze jednak nie jest tak kolorowo. Mama nadal ma depresje i myśli samobójcze. Dzisiaj w nocy napisała do brata że już nie daje rady i żeby zajął się dziećmi. Dodam ze mama ma to tylko wieczorami jak napije się piwa. Nigdy nie miała problemu z alkoholem. Piła tak jak większość, na imprezach jednak teraz jest to często. W dzień jeszcze z nią rozmawiałam normalnie, mówiła tylko ze się ostatnio pokłóciła z tatą i się nie odzywają do siebie ale mowila to tak normalnie i za chwile się pytała co u mnie w pracy itp. Moj tata tez jak wypije to robi awantury o byle co. Nie wiem co mam robić. Myślałam ze te wizyty u lekarza coś pomogły lecz się myliłam... Najgorzej ze mnie nie ma na codzień i mama tez nie ma z kim pogadać, wygadać się bo przez telefon tez nie chce mnie stresować bo mieszkam sama.

Dzień dobry, dziękuję za skorzystanie z portalu ABC Zdrowie,

alkoholizm jest to bardzo specyficzna choroba, której tak naprawdę nie widać a robi ogromne spustoszenie w organizmie a szczególnie w psychice. To, że zauważyła Pani, że rozdrażnienie matki wzmaga się po wypiciu piwa świadczy to, że alkohol zmienia obraz świata i postrzegania wszystkich spraw jakie nas dotyczą. Nie bez kozery po wypiciu piwa nie wolno wsiadać i prowadzić samochodu, bo można szybko spowodować wypadek. Myślę, że Pani mama albo już jest uzależniona od alkoholu albo został jej niewielki krok do bycia uzależnionym. Proponuję aby mama zgłosiła się do AA lub znalazła dobrego psychoterapeutę pracującego z osobami uzależnionymi. Zazdrość jest bardzo groźna, nie do ogarnięcia samemu a jeżeli jest podparta alkoholem to dochodzi do groźnych sytuacji, jak właśnie myśli i prób samobójczych. Proponuję aby jak najszybciej mama udała się do psychoterapeuty i skorzystała z jego wiedzy a nie korzystała z tabletek, które proponuje psychiatra. Zaznaczam, że Pani w żadnej mierze nie jest odpowiedzialna za swoją mamę i nie przeżyje Pani jej życia. To ona sięga po piwo i chce popełnić samobójstwo a jest dorosła, więc powinna wiedzieć co robi a nie epatować swojego syna i Panią i wciągać Was w swoje problemy, które może samodzielnie rozwiązać. Proszę się wycofać z tej pomocy, bo to Panią wciągnie i Pani brata również- to zaszkodzi Wam a matce nie pomoże, ponieważ to ona powinna podjąć decyzję o przejściu poważnej terapii i rozwiązanie problemów przez siebie samą. Proszę zająć się swoim życiem, studiami, pracą, przyjaciółmi i nie starać się pomagać matce bo to się nie uda. Pani podaje jej rybę a jej trzeba podać wędkę, żeby sama mogła łowić ryby. Życzę powodzenia.