Witam,
Twoje BMI wynosi 25.88.
Odpowiada to wartości powyżej 90 centyla na siatce centylowej dla BMI.
Jest to równoznaczne z nadwagą.
Ostatecznej oceny Twojej masy ciała powinien dokonać lekarz w czasie wizyty kontrolnej.
Nie jestem w stanie dokładnie ocenić Twoich parametrów, m.in. z tego powodu, że jest to jedynie porada internetowa.
Na masę ciała wpływa także:
* budowa ciała,
* masa kośćca,
* zawartość wody,
* czy rozwój tkanki mięśniowej, która waży więcej, niż tkanka tłuszczowa (jeśli ćwiczysz może dojść do zwiększenia masy ciała, jest to jednak przyrost pozorny, związany z rozwojem mięśni)
także nie przejmuj się i udaj na kontrolę lekarską.
Warto także wykonać podstawowe badania (m.in. stężenie hormonów we krwi etc).
Porozmawiaj o swoim problemie z tatą.
Nie powinnaś odchudzać się na własną rękę (jeśli już podejmiesz taką decyzję to tylko w porozumieniu z lekarzem).
Stosując dietę samodzielnie możesz sobie zaszkodzić - doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, opóźnić wzrost oraz obniżyć tempo metabolizmu (wszelkiego rodzaju diety <1000 kcal, głodówki przynoszą efekty, ale tylko tymczasowe - potem przytyjesz z nawiązką). Poproś tatę, aby skonsultował Cię z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.
Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z "kartonów" (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże)
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to
- zrezygnuj z tłustych dodatków:
- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień
- poza zajęciami W-F, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS)
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).
Pamiętaj, że jesteś jeszcze młoda i Twój organizm się rozwija, stąd wszelkie diety mogą niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu.
Stosuj je tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, bądź dietetykiem.
Pozdrawiam