Jak mogę zinterpretować ten wynik?

Witam, Po wizycie u Endokrynolog i wykonaniu badań wyniki wyszły następująco: Insulina l97: wynik 11 MPV: wynik 8.3 P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) wynik: ↑ 190,99 lU/mL P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) wynik: 12,79 lU/mL Wizyta dopiero za tydzień, lekarz podejrzewa insulinoopornosc oraz hashimoto. Proszę o interpretacje

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani zalecona badania, które mogą wstępnie potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia endokrynologiczne. Istotnym jest, że niedługo ma odbyć się wizyta u specjalisty, który na pewno wskaże właściwe kroki postępowania.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że insulina, jak i przeciwciała przeciwtarczycowe anty – TPO wystąpiły powyżej ustalonej normy referencyjnej. Stan taki mógłby sugerować o tym, że obecna jest pewna choroba autoimmunologiczna – Haschimoto. Jednak istotne znaczenie mogą mieć występujące objawy, które znacząco wpływają, na jakość życia.

Trudno natomiast stwierdzić, czy wystąpiła u Pani insulinooporność. Poziom insuliny, co prawda został nieznacznie przekroczony, jednak, aby całkowicie wykluczyć lub potwierdzić tą przypadłość, należałoby wykonać badanie krzywej glukozowej oraz insulinowej. Dopiero taka diagnostyka może wskazać na tą chorobę.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-anty-tpo

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.