Jak mogłabym zacząć się odchudzać?

Mam 15 lat, 156 cm wzrostu i 59 kg. Kiedyś byłam szczupła ćwiczyłam balet oraz pływałam. Zaprzestałam chodzić na te dodatkowe zajęcia gdyż nabawiłam się kontuzji kolana. Co mogłabym zrobić aby ważyć 45 kg? Wcześniej oczywiście próbowałam dużo rodzajów diet, ale niestety moja silna wola osłabła. Albo gdy kończyłam dietę powracał efekt jojo. Przez częste bóle kolana nie mogę wykonywać dużo ćwiczeń obciążających nogi. Proszę o pomoc!!!
KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych przekracza nieznacznie 90 centyl, co oznacza, ze masz lekką nadwagę.
Pytasz od czego trzeba zacząć odchudzanie? Przede wszystkim od zmiany myślenia - nie powinnaś "próbować rożnych diet". To co należy zrobić to zmienić na stałe nawyki żywieniowe i być bardziej aktywną fizycznie, oczywiście uwzględniając problemy z kolanem.

Jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe to przeanalizuj swój aktualny jadłospis i zrób sobie listę nawyków, które musisz zmienić. Poniżej wskazówki, jak Twój jadłospis powinien wyglądać:
1.
Jedz 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadanie, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem)

Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Jedz produkty zbożowe pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony). Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj marchewki i buraków. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie, maksymalnie 2 łyżki dziennie

Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.

Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne

Natomiast jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to, ponieważ masz problem z kolanem, musisz znaleźć ruch, który nie będzie go dodatkowo obciążał. Myślę, że dobrym pomysłem jest marsz z kijkami (nordic walking) oraz pływanie. Generalnie szukaj okazji do ruchu, spaceruj. Ważne, żeby codziennie przez minimum 30 min być w ruchu. Pamiętaj, ze w aktywność jest sprzymierzeńcem pozbywania się zbędnych kg, ale tylko wtedy kiedy jest systematyczna.
7.      Wprowadzenie zmian w Twoim jadłospisie i zwiększenie aktywności przełoży się na pozbywanie się zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że najlepiej jeżeli będziesz traciła od pół kg do 1 kg tygodniowo (nie więcej). Zbyt szybka utrata kilogramów najczęściej kończy powrotem do wagi sprzed odchudzania (juz tego doświadczyłaś). Musisz więc uzbroić się w cierpliwość.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zacząć się odchudzać?

Witam. Mam 13 lat, 158 wzrostu i ważę 70kg. Wiem, ze mam potworną nadwagę [podobno prawie 30kg!]. Bardzo chciałabym schudnąć, ale nie bardzo wiem jak. Odstawiłam słodycze; słodkie, chemicznie przetwarzane napoje. Bardzo lubię jeździć na rowerze. Zastanawiałam sie, czy nie zacząć biegać. Proszę, pomóżcie mi jakoś schudnąć !
13 LAT ponad rok temu

Przede wszytkim nie możesz się odchudzać na "własną rękę". Rodzice powinni się z Tobą udać do lekarza lub dietetyka i tam zasięgnąć porady w jaki sposób i w jakim czasie można zredukować masę ciała. Waga 70kg w Twoim wieku to faktycznie zdecydowanie za dużo, ale samemu nie uda Ci się tego zwalczyć. To, co możesz zrobić to jak najwięcej się ruszać, jeść 5 posiłków dziennie o stałych godzinach oraz całkowicie zrezygnować z produktów, o których piszesz. Resztą powinien się zająć specjalista z pomocą Twoich rodziców.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zacząć odchudzanie?

Witam serdecznie mam24 lata 166cm wzrosty i waze 103 kg. Nawet nie wiem kiedy a waga zaczela rosnac .. mam niedoczynnosc tarczycy przyjmuje leki ta sprawa jest urefulowana w koncu. Natomiast problem z waga pozostal.. kazdego wieczora zasypiqjac mowie sobie od jutra koniec od jutra dieta i gdy budze sie rano okqzuje sie ze od jutra i od jutra i non stop to samo nie potrafie znalezc w sobie motywacji popadajac tym samym w depresje..cierpie nad tym ja moje zdrowie otoczenie.BO NIE WIEM JAK ZACZĄĆ
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0

Witam,

na początku rzeczywiście potrzebna jest silna wola i motywacja. Zastanowi się Pani nad współpraca z dietetykiem. Jest to osoba której zadaniem jest nie tylko przekazanie Pani diety ale również zmotywowanie do pracy!
Jeżeli chodzi o podstawowe zalecenia żywieniowe to dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty