Jak należy postępować z polipami w nosie?

Dzień dobry. Proszę o odpowiedź na następujące pytania: 1) „Czy jeżeli ma się polipa” np. w lewej dziurce od nosa to występuje brak możliwości oddychania 24/7 (tj. cały czas, permanentnie) czy np. są momenty że dziurka jest drożna kilka minut/godzin itp. a potem nie? 2) Nochal produkuje cały czas „kozy z nosa i strupki”. Co osoba z czymś takim powinna robić, gdy czuje że ma „kozy w nosie” itp. które same z siebie nie znikają?... obstawiam że wkładanie palca z wieloma milionami bakterii itp. i w ten sposób mechaniczne czyszczenie nosa nie jest dobrym pomysłem, więc co z tym robić gdy powstanie? ( a powstaje dość szybko nowe po pozbyciu się starego, przeszkadzając w używaniu nosa… wydmuchać się nie da…ach te gluty z nosa ) 3) Jaka jest „najlepsza” metoda zmniejszenia przerostu małżowin nosowych? Najlepsza tj. skuteczna i obarczona najmniejszym ryzkiem np. ,krwawienia, zespołu pustego nosa itp.? Czy jest to krioablacja tj. kriochirurgia? 4) Czy ten zabieg bądź inne zabiegi oferujące zmniejszenie przerostu małżowin nosowych są dostępne na NFZ? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani wątpliwości związane ze stanem swojego zdrowia. Nie zaznaczono jednak, czy był ten problem konsultowany już z lekarzem laryngologiem, a także, czy była już podjęta pewna diagnostyka, jak tomografia komputerowa zatok.

To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku precyzyjnego leczenia takiej przypadłości. Badanie obrazowe pozwoli na dokładną ocenę znajdujących się w obrębie zatok i nosa zmian i wytypowanie najlepszych metod leczenia.

Polipy w nosie można leczyć objawowo, co pozwala często uniknąć ingerencji chirurgicznej. Bardzo często sprawdza się stosowanie sterydoterapii w postaci sprejów do nosa. Dość skuteczne mogą okazać się również krople obkurczające śluzówkę nosa. Pomoże to zwiększyć drożność nosa i ułatwi swobodne oddychanie.

Przy polipach często występuje przewlekła niedrożność nosa, która może trwać nawet kilka dni. Dlatego nie powinno się pozwolić na rozwój takiej dolegliwości, bo może powodować wiele skutków ubocznych, głównie związanymi z zatokami.

Zalecamy w pierwszej kolejności stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz najlepszym dla Pani sposobie leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa-i-inne-dolegliwosci

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.