Co zrobić, aby lepiej oddychać przez nos?

Dzień dobry, w skutek urazu mechanicznego w dzieciństwie (szkoła podstawowa) została prawdopodobnie przesunięta przegroda nosowa. np przy "wydechu" na lusterko z jednej dziurki powstaje minimalna ilosc skroplonej pary w porównaniu do drugiej. uświadamiam sobie, iż bez zastanowienia oddycham wyłącznie przez usta z pominięciem nosa. unikam całowania z partnerką, gdyż najprościej mówiąc nie potrafię oddychać przez nos i jest to uciążliwe. postanowiłem rozwiązać problem. obecnie mam prawie 41 lat. niestety przywykłem do tego i oddychanie przez usta wcale nie jest dla mnie uciążliwe i wydaje się normalne. jakie kroki należałoby by podjąć celem rozwiązania problemu? z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam serdecznie... maciek

Witam,

Pana problem jest związany z zaburzenim przepływu powietrza przez przewody nosowo co prawdopodobnie jest związane ze skrzywieniem przegrody nosa jak i możliwym przerostem małżowin nosowych. Proszę uda się do laryngologa lub chirurga plastycznego celem oceny problemu i wdrożenia leczenia, najprawdopodobniej zabiegowego.

Dzień dobry,

Korekta nosa jest skomplikowaną operacją a celem jest docelowo prawidłowe oddychanie, dlatego też warto nie czekać. Z punktu widzenia chirurga ważne jest aby się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba przed operacją wyjaśnić jak poważne są zamiany utrudniające oddychanie. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie aby już wcześniej na ten temat porozmawiać z chirurgiem i ustalić plan działania. W Timeless problemy pacjenta rozpatrujemy indywidualnie i staramy się znaleść optymalne rozwiązanie dopasowane do oczekiwań pacjenta, doświadczenie i wiedza pozwalają na to.

dr Janusz Jaworowski
specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej,
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej