Jak należy się przygotować do koronarografii?

  Mam skierowanie na koronarografię. Jak ma się przygotować?
ponad rok temu

Oprócz stawienia się w szpitalu w wyznaczonym dniu ze skierowaniem na hospitalizację od lekarza, powinniśmy także wziąć ze sobą, jeśli posiadamy, oryginalny wynik badania grupy krwi oraz potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B. Na pewno ułatwieniem dla prowadzących Pana lekarzy będzie przedstawienie aktualnych wyników badań (HBsAg, antyHCV, HIV, RPR, morfologia, biochemia, rentgen klatki piersiowej) oraz dokumentacji medycznej z dotychczasowych pobytów szpitalnych (w tym płyt CD z poprzednich koronarografii).

W dniu przyjęcia do szpitala warto stawić się na czczo, ponieważ część uzyskanych w ten sposób wyników badań krwi będzie bardziej wiarygodna. Przed koronarografią nie należy odstawiać leków takich jak aspiryna sercowa (Acard, Polocard, Bestpirin) oraz klopidogrelu (Plavix, Areplex, Zyllt, Clopidix), chyba że lekarz zaleci Państwu inaczej. Proszę także pamiętać koniecznie o zgłoszeniu lekarzowi prowadzącemu wszelkich uczuleń i alergii na leki, antybiotyki i środki kontrastowe.