Jak namówić moją mamę na leczenie psychiatryczne?

Witam, Moja mama od ponad roku ma obajwy zaburzeń psychicznych najbardziej przypominających swoim zachowanie schizofrenie. Niestety stan, w którym aktualnie znajduje się jest na tyle krytyczny, że nie chce się leczyć. Nikomu nie ufa, kontakt z nią jest bardzo trudny. Nie używa telefonu, odłączyła prąd w domu. Uważa, że ktoś ją podsłuchuje. Jestem bardzo zdenerwowana tą sytuacją bo raz została na oddziale psychiatrycznym na samym początku choroby, ale została wypuszczona. Zablokowala nam jako rodzinie wgląd do dokumentów. Mieszka sama. Nie wiemy co robić , jak z nią rozmawiać, jak nakłonić ją na leczenie. proszę o pomoc.

Opisana sytuacja rzeczywiście wymagałaby niezwłocznej konsultacji lekarza psychiatry i/lub lekarza geriatry. Podobne zaburzenia mogą mieć zarówno źródła w zmianach organicznych czy otępiennych, jak i chorobowych. Po badaniu i diagnostyce lekarz określi nature trudności, a także zaproponuje odpowiednie leczenie.
Warto pomyśleć o konsultacji psychiatrycznej lub geriatrycznej w domu pacjentki. Dobrze by było, gdyby towarzyszyła mamie osoba, którą darzy zaufaniem, wyjaśniła konieczność podjęcia działań i leczenia, a także możliwych konsekwencji braku podejmowania aktywności.
W niektórych sytuacjach (stan zagrożenia zdrowia lub życia, podejmowanie działań ryzykownych, destrukcyjnych, znacznie wykraczających poza normy społeczne) możliwe jest wnioskowanie o leczenie wbrew woli pacjenta. W sytuacjach krytycznych można także prosić o pomoc wykwalifikowane służby (np wezwać straż miejską lub pogotowie). Oczywiście podjęcie podobnej decyzji nie jest łatwe, jednakże w skrajnych sytuacjach warto pamiętać o takiej możliwości.