Jak poprawić relacje z moją mamą?

Rok temu wyjechalam z rodzinnego miasta na studia. Przed studiami mieszkałam z mamą tylko ja. W okresie studiowania przyzwyczaiłam się do tego, że staję się bardziej samodzielna i dorosła. Przez pandemię wróciłam do domu i totalnie nie dogadaję się z mamą. Strasznie mnie denerwują ciągle pytania kto dzwonił, gdzie idziesz, kto napisał itp...pyta dosłownie o wszystko. Ona nie rozumie, że mam 20 lat i nie chcę o wszystkim jej mówić oraz to, że chcę mieć odrobinę prywatności. Czasem nie mam ochoty z nią rozmawiać, bo czuję się jak na wywiadzie, a ona tylko na mnie krzyczy, że ja nie chcę z nią rozmawiać. Chcę, ale nie w formie wywiadu. Każda próba tłumaczenia jak to wygląda z mojej strony kończy się wjeżdżaniem na psychikę np że boli ją serce, albo inne gorsze o których nie będę pisać. Dostaje ataków furii i widzi winę tylko we mnie. Wiem, że jestem młodsza i mało wiem o życiu, ale nie uważam, ze wina leży tylko po mojej stronie.

Witam,

Dziękuje za zaufanie. W psychice rodzica tak się dzieje, że ciągle widzi w swoim dorosłym dziecku, małe dziecko i dlatego chce je stale kontrolować, ponieważ uważa że bez tej kontroli to dorosłe dziecko, nie poradzi sobie samo. W tej sytuacji, o której Pani pisze nie warto wszystkiego stawiać na ostrzu noża. Musi Pani przetrzymać tą sytuację, kiedy mieszka Pani z mamą i wykazać trochę cierpliwości. Prywatność Pani się należy ale mama tego nie rozumie, bo ciągle widzi w Pani nieporadną małą dziewczynkę. Warto w tej sytuacji, zabierać mamę do kina, na spacer, żeby znajdywać inne tematy do rozmowy, niż te, które ona stwarza. Proszę się zbytnio nie tłumaczyć z tego co Pani robi, ale też tak wyważać słowa aby nie obrażać mamy. Jak taka postawa nie pomoże to warto wspólnie pójść do psychoterapeuty, który pomoże ustalić bezpieczne granice waszej relacji. Więcej cierpliwości z Pani strony.

Pozdrawiam serdecznie.