Jak nie zajść w ciążę podczas menopauzy?

Mam potwierdzoną wynikami menopauzę. Potwierdzają to też objawy, np. to, że od 3 m-cy nie mam miesiączki i zdarzają się uderzenia gorąca. Od zawsze stosowaliśmy z mężem prezerwatywę, ale i tak w tzw. okresie bezpiecznym, czyli krótko przed i po miesiączce. Nie umiem teraz rozpoznać tych dni i czy stosowanie prezerwatywy jest teraz wystarczające. Nie chcę stosować HTZ. Czym się dodatkowo zabezpieczyć? Jak wyczuć dni po dawnej miesiączce? Odczuwam pewien ból przypominający miesiączkę, a właściwie jej nadejście, ale może to dni dawniejszej owulacji? Maga

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Obecnie w Pani organizmie dochodzi do owulacji bardzo rzadko, jeżeli w ogóle. Najlepiej byłoby zbadać poziom hormonu FSH, jego wartość powyżej 30 mUI/ml oznacza, że w jajnikach nie ma już dojrzewających jajeczek i nie będzie Pani więcej owulować. W takiej sytuacji można współżyć bez zabezpieczeń, gdyż jest się bezpłodnym.
Jednak nawet bez tego badania zabezpieczenie prezerwatywą jest w zupełności wystarczające. Szansa na ciąże jest zaniedbywalnie niska. Z uwagi na możliwą suchość pochwy warto stosować dodatkowe nawilżenie w przypadku używania prezerwatywy. Ból przypominający miesiączkę może być jednym z objawów menopauzy.
Pozdrawiam serdecznie!