Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ekologiczne warzywa i owoce

Witam. Na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego może wpływać spożywanie produktów tj. oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek), ryby morskie, produkty bogate w błonnik (ciemne pieczywo, brązowy ryż, grube kasze, warzywa, owoce). Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Dietetyk medyczny. Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
0

Witam serdecznie,

W obniżeniu cholesterolu (oprócz leków) kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna i zdrowy styl życia. Zalecam ograniczenie produktów zawierających dużą ilość cholesterolu. Ograniczenie do minimum, a najlepiej rezygnacja z takich produktów to podstawa diety.
Produkty obfitujące w cholesterol: masło, podroby, czerwone mięso,żółtka jaja.
Jeśli chodzi o te ostatnie, jest wokół nich wiele kontrowersji. Mając jednak podwyższony poziom cholesterolu we krwi, warto żółtka chociażby ograniczyć.
Warto też stosować zamienniki:
• Czerwone, tłuste mięso na drób i ryby morskie.
• Masło na margarynę dobrej jakości, a jeszcze lepiej olej roślinny.
• Produkty mleczne pełnotłuste na te z maksymalnie 1,5 procentową zawartością tłuszczu.
Powinna Pani także zadbać o to aby w diecie nie zabrakło błonnika. Jedną z funkcji błonnika pokarmowego jest obniżenie poziomu złego cholesterolu. Szczególną rolę gra nierozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego, która fermentując w jelitach, tworzy związki zmniejszające działanie enzymu potrzebnego do syntezy cholesterolu. Pożądaną frakcję błonnika odnajdzie Pani w: warzywach strączkowych, warzywach korzeniowych, jabłkach, owocach jagodowych, jęczmieniu,owsie, kukurydzy.
Ważne też aby ograniczyć smażenie potraw. Najlepiej zastąpić je gotowaniem w wodzie, gotowaniem na parze, duszeniem, pieczeniem w folii czy rękawie.
W zmniejszaniu poziomu cholesterolu prócz diety pomoże również tak jak wspomniałam na początku regularny wysiłek fizyczny.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy