Jak obniżyć poziom testosteronu u 27-letniej kobiety?? [PORADA EKSPERTA]

Witam. Mam zdiagnozowane io , pcos,hiperprolaktynemie. (pod stala kontrola endo i gin) Starania o ciazy nie wychodza od dluzszego czasu(2-3lata) Czy w naturalny sposob mozna poprawic -obnizyc poziom testosteronu? Lub co moglby poprawic srodowisko ,do zagniezdzenia sie zarodku?

Pierwszym krokiem w leczeniu PCOS powinna być zmiana stylu życia i wprowadzenie zbilansowanej diety. Dotyczy to przede wszystkim kobiet otyłych, ponieważ zmniejszenie masy ciała o nawet 5% pozytywnie wpływa na zwiększoną ilość owulacji i uzyskiwanych ciąż. Kobiety z nadwagą i otyłością powinny być na diecie niskoenergetycznej, a także wprowadzić codzienną dawkę aktywności fizycznej. Należy pamiętać o zmniejszeniu pobieranych kalorii w sposób zrównoważony tak, aby deficyt energii nie wpływał na jakość żywienia. Utrata kilogramów ma korzystne znaczenie na poprawę parametrów lipidowych i obniżenie stężenia glukozy we krwi. W dodatku zmniejszenie masy ciała wpływa na wzrost wrażliwości tkanek na działanie insuliny i podwyższenia stężenia białka, które jest odpowiedzialne za wiązanie hormonów płciowych. Poza kontrolą masy ciała zaleca się także regularną kontrolę profilu lipidowego i gospodarki węglowodanowej. Zaleca się ograniczenie węglowodanów prostych, tłuszczów nasyconych i izomerów trans. Konsumpcja znacznych ilości wymienionych wcześniej tłuszczów podwyższa poziom cholesterolu LDL i obniża frakcję HDL w surowicy krwi. W doborze produktów należy zwrócić uwagę na żywność niskoprzetworzoną o niskim indeksie glikemicznym. Ważne jest regularnie spożywanie najlepiej pięciu małych posiłków w ciągu dnia i niepodjadanie pomiędzy nimi, aby uniknąć skoków cukrów we krwi. W uniknięciu napadów głodu pomocne jest spożywanie pełnoziarnistych produktów będących źródłem błonnika, ponieważ pęcznieje on w żołądku wydłużając uczucie sytości. Białko w diecie kobiety chorej na PCOS powinno wynosić 1g/kg należnej masy ciała. Pacjentki z PCOS nie powinny spożywać więcej niż 5g soli kuchennej na dobę, powinny ona zrezygnować z potraw i sosów zawierających glutaminian sodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią ilość pierwiastków w codziennym jadłospisie – potasu, wapnia, selenu i magnezu. Zalecanym sposobem przygotowania potraw jest gotowanie, pieczenie w folii bądź w pergaminie [34]. Od niedawna wiadomo, że znaczącą rolę w PCOS ma odpowiedni poziom witaminy D3. Badania wykazują, iż kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników mają niższe stężenie kalcydiolu we krwi niż osoby zdrowe. Jedną z głównych funkcji witaminy D3 jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Deficyt wapnia i witaminy D3 może mieć wpływ na zaburzenia miesiączkowania [36]. Według aktualnych zaleceń terapia w zespole policystycznych jajników powinna być spersonalizowana według rozpoznanego fenotypu. W zależności od towarzyszących objawów wyróżnia się fenotyp metaboliczny (współtowarzyszą mu zaburzenia metaboliczne i otyłość brzuszna), fenotyp hiperandrogeniczny (dominują w nim objawy klinicznego bądź biochemicznego hiperandrogenizmu) i fenotyp reprodukcyjny, gdzie głównym problemem są rozregulowane krwawienia miesiączkowe z upośledzeniem owulacji bądź jej zanikiem. Pozytywną rolę w leczeniu insulinooporności i hiperinsulinemii towarzyszącej PCOS wykazują również inozytole (d-chiro-inozytol oraz myo-inozytol)

POZDRAWIAM