Jak przygotować się do ciąży z PCOS?

Dzień dobry, mam 28 lat o stwierdzony PCOS. Miesiączki mam co 3-4 miesiące, bywało tak, że nie miałam miesiączki 12, 9 miesięcy. Do ginekologa chodzę raz w roku na wizytę kontrolna, na której przepisuje mi kilka opakowań duphastonu, które wystarczają na kilka miesięcy, a potem znowu brak miesiączki. Postanowiłam udać się również do endokrynologa, który zalecił badania w celu wykrycia insulinooporności oraz suplementacje preparatem z inozytolem oraz dietę o niskim IG. Ginekolog dosłownie to wyśmiał oraz kazał brać cały rok duphaston, skoro chce mieć krwawienie. ginekolog powiedział, że stymulowanie owulacji, gdy nie chce zajść w ciążę jest marnowaniem rezerwy jajnikowej oraz badania poziomu insuliny oraz glukozy są zbędne, mnie zależało, aby wyrównać poziom hormonów dla lepszego samopoczucia oraz, aby móc za rok zacząć starać się o ciążę. Proszę o radę, które podejście jest prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno przychylić się do któregoś ze stanowisk lekarzy, ponieważ do tego konieczny jest pełen obraz sytuacji oraz wgląd w Pani wyniki badań. Nie wspomina Pani, skąd podejrzenie insulinooporności i czy wykonywała Pani jakieś badania hormonalne.

Niemniej z pewnością przed podjęciem starań o dziecko należy sprawdzić swój ogólny stan zdrowia oraz unormować gospodarkę hormonalną organizmu, ponieważ zarówno PCOS, jak i IO mają niebagatelny wpływ na rezultat starań o dziecko, a także bezpośrednio wpływają na ciążę. Odsyłam do naszej infografiki o PCOS: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-dolegliwosci-i-symptomy-moga-swiadczyc-o-pcos.

Witamina B8, a właściwie inozytol, jest bardzo istotna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – nie wywołuje bezpośrednio owulacji, więc jego suplementowanie nie ma nic wspólnego z „marnowaniem” jajeczek. Niedobór inozytolu może prowadzić natomiast do hiperinsulemii, a to z kolei – do zespołu policystycznych jajników. I dopiero ta choroba powoduje problemy z owulacją, a w konsekwencji – z zajściem w ciążę. Suplementacja inozytolu ponadto wpływa pozytywnie na całą gospodarkę hormonalną związaną z płodnością – zwiększa stężenie progesteronu w fazie lutealnej, zmniejsza ryzyko hiperandroginizmu i obniża stężenie wolnego testosteronu. Co jest bardzo istotne – suplementację witaminą B8 stosuje się także podczas terapii kobiet chorych na PCOS przystępujących do metody zapłodnienia in vitro. https://zywienie.abczdrowie.pl/inozytol-wlasciwosci-dzialanie-wskazania-wystepowanie-dawkowanie.Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/inozytol-wlasciwosci-dzialanie-wskazania-wystepowanie-dawkowanie.

Dlatego też stosowanie inozytolu nie jest złym pomysłem, natomiast dalsze działania warto rozważyć dopiero po wykonaniu badań – choćby obliczeniu wskaźnika HOMA na podstawie badania glukozy i insuliny lub wykonaniu tzw. pętli euglikemicznej – ustalenie, czy cierpi Pani na IO jest kluczowe nie tylko w diagnostyce ewentualnej niepłodności.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/abc-insuliny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.