Czy PCOS przeszkadza w zajściu w ciążę?

Witam, podczas badania usg ginekolog stwierdził, ze mam troche policystyczne jajniki...ogolnie macica czysta,wszystko ok, miesiaczka regularna...wynik badania cytologicznego ogolnie ok ale mam zaznaczone brak komorek endocervix i ponowna cytologia za 10 mc. Staram sie o dziecko i czy w zwiazku z tymi policystycznymi jajnikami mam jakies wieksze problemy? Jakie badania z krwi powinnam zrobic zeby potwierdzic bardziej te PCOS?

Dzień dobry. W gabinecie bardzo często spotykam się z osobami lub parami, starającymi się o zajście w ciążę i zmagającymi się z problemem PCOS. Tak, mogą być problemy w zajściu w ciążę. Jednak nie tylko w wyniku PCOS, ale równie występujących bardzo często przy PCOS zaburzeniach węglowodanowo-insulinowych. Powodują one powstanie w organizmie przewlekłego stanu zapalnego. Najlepiej byłoby zbadać glukozę i insulinę na czczo, obliczyć współczynnik HOMMA IR lub od razu wykonać badanie krzywej cukrowej i insulinowej - najlepiej trzy stopniowej, po obciążeniu 75g glukozy, aby sprawdzić czy mechanizm glukoaz-insulina działa poprawnie. Jeśli nie, koniecznie wprowadzić dietę z niskim Indeksem Glikemicznym, być może z koniecznością wprowadzenia posiłków białkowo-tłuszczowych rano, oraz skonsultować się z dietetykiem i diabetologiem. Wskazana byłaby też kontrola poziomu witaminy D oraz jej suplementacja. Dla wyciszenia stanów zapalnych niezbędna jest suplementacja kwasami omega 3, minimum 1000mg na dobę. Powodzenia! Tu znajdzie Pani gotowe diety m.in. w PCOS:
https://dietetyk24.wroclaw.pl/sklep/