Jak ocenia się skuteczność radioterapii?

Witam. W sierpniu miałem usuniętą prostatę ( psa 19) i pobrano wycinki z węzłów chłonnych do badania chistopatologicznego i okazało się że jest w nich nowotwór ( gleason 8) . Psa dwa miesiące po operacji 0,38. I skierowano na radioterapię. Właśnie ją skończyłem i chciałbym się dowiedzieć w jakim badaniu można ocenić efekty radioterapii,stan nowotworu węzłów chłonnych. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rak gruczołu krokowego niestety jest nowotworem obarczonym ryzykiem pojawienia się przerzutów – najczęściej właśnie do węzłów chłonnych, a niekiedy i do układu kostnego. W przypadku przerzutów do węzłów chłonnych, u tych pacjentów, u których decyduje się o konieczności przeprowadzenia limfadenektomii, czyli usunięcia węzłów chłonnych, miarodajnym badaniem może być wynik badania histopatologicznego.

Natomiast o konieczności i zakresie badań kontrolnych po zakończonej radioterapii powinien zadecydować lekarz onkolog kierujący leczeniem konkretnego przypadku. Do czułych badań, diagnozujących podejrzane zmiany w węzłach chłonnych należy badanie obrazowe PSMA-PET. Również do badań obrazowych należy tomografia komputerowa (TK) oraz rezonans magnetyczny (MRI): są wiarygodnymi badaniami diagnostycznymi, które można wykonywać po zakończeniu radioterapii, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od zakończenia leczenia. Natomiast po zakończeniu radioterapii może być wskazane oznaczenie biochemicznych markerów nowotworowych.

Więcej informacji na temat leczenia raka prostaty w naszym materiale wideo, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-raka-prostaty.

Jeżeli ma Pan wątpliwości bądź dolegliwości, które budzą Pańskie obawy, proszę skonsultować się z onkologiem. Precyzyjna odpowiedź na Pańskie pytanie jest możliwa tylko po zapoznaniu się z przeprowadzonymi badaniami oraz szczegółami dotyczącymi leczenia, któremu Pan podlegał.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia-raka-prostaty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.