Wskazania do radioterapii po prostatektomii

Witam! W styczniu br. minęło dwa lata od usunięcia prostaty z powodu stwierdzenia raka prostaty. Wynik PSA przed zabiegiem 6,4. Adenocarcinona prostatae (G-3) wg Gleasona 7 (4+3) Lymphonodi sine metastasibus (0/2) pT3bNoMx wg. Whitmore - Jewett'a; stopień C1. Badanie histopatologiczne po zabiegu. Rodzaj materiału; gruczoł krokowy (10n). Adenocarcinoma prostatae (G-3) (pT3b) wg Gleasona 7 (4+3) Gruczoł krokowy o wymiarach 4,5x3,3x3,3 cm z obustronnymi pęcherzykami nasiennymi; prawym dług 2,5 cm i lewym dług 4,5 cm W przebadanym w całości gruczole krokowym stwierdza się utkanie raka gruczołowego o niskim stopniu zróżnicowania. Rak wykazuje naciekający typ wzrostu, występuje w obu płatach prostaty i rozwija się głównie w strefie brzeżnej prawego płata stercza, skąd szerzy się do strefy brzeżnej lewego płata. Rak zajmuje około 10 % objętości całego gruczołu krokowego. Histologiczne obserwuje się zaburzenie architektoniki cech rakowych, gdyż są one małe, nieregularne uformowane, zlewają się ze sobą, a wokół nich występuje włóknienie. Natomiast cytologia komórek rakowych jest typowa - wyraźnie spostrzega się jąderka. Przy założeniu, że pacjent przedoperacyjnie leczony był analogami GnRH nietypowa architektura nowotworu i włóknienie mogą być skutkiem tej terapii. Rak obustronnie nacieka torebkę gruczołu krokowego i minimalnie nacieka okołogruczołową tkankę tłuszczową. Natomiast linia cięcia chirurgicznego, którą oznaczono tuszem, wolna jest od raka. Ponadto rak nacieka włókna nerwowe biegnące po obu bocznych stronach prostaty i dochodzi w bezpośrednie sąsiedztwo naczyń krwionośnych przebiegających po obu bocznych sterczach, natomiast czopów z komórek raka w świetle naczyń krwionośnych nie stwierdza się. Obustronnie pęcherzyki nasienne oraz wierzchołek stercza i pęczki naczyniowo-nerwowe biegnące przy wierzchołku prostaty wolne są od nacieku raka. W utkaniu z miejsc odległych od raka stwierdza się guzowy rozrost gruczołu krokowego oraz nacieki z limfocytów w obrębie okołogruczołowej tkanki łącznej włóknistej. Rodzaj materiału; węzły chłonne zasłonowe (2n) wynik badania Lymphonodi sine metastasibus (0/2) W naczyniu opisanym jako: "węzły chłonne zasłonowe strona prawa" do badania otrzymano fragment tkanki tłuszczowej średnicy 1 cm z obecnością jednego węzła chłonnego bez przerzutów raka (0/1). W naczyniu opisanym jako "węzły zasłonowe strona lewa" do badania otrzymano fragment tkanki tłuszczowej średnicy 1 cm z obecnością jednego węzła chłonnego średnicy o,8 cm bez przerzutów raka (0/1). Preparaty wykonano z bloczków parafinowych Wynik PSA na dzień 12.06.2012 r - 0,244 ng/ml i wzrastał po roku od zabiegu . Obecnie urolog skierował mnie na scyntygrafie kości i rezonans magnetyczny miednicy. Wynik scyntygrafii - w badaniu scyntygraficznym całego układu kostnego nie uwidoczniono ognisk patologicznego gromadzenia znacznika o charakterze meta ad osssium. MR miednicy - w loży patologicznych struktur rozrostowych nie stwierdzono. Czy w świetle powyższych wyników należy zastosować naświetlania /radioterapię/. A jeśli tak to jakie miejsca jeżeli po badaniu brak określonych miejsc ewentualnego przerzutu.

Witam! Radioterapia po prostatektomii jest wskazana u osób, u których występuje duże ryzyko nawrotu po leczeniu operacyjnym, lub u których doszło już do wznowy w loży pooperacyjnej. W Pana sytuacji nie stwierdzono wznowy w loży, jak również nie stwierdzono przerzutów. Z uwagi na wynik badania histopatologicznego można rozważać radioterapię, aczkolwiek nie jest ona bezwzględnie konieczna. Miejscem naświetlanym byłaby loża pooperacyjna. Decyzja o ewentualnej radioterapii powinna należeć do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!