Jak ocenić ten wynik badania kolonoskopowego?

Witam jestem po badaniu kolonoskopii . Ocena oczyszczenia jelita wg skali Boston 2-3-3. Tolerancja badania dostateczna . Obejrzano całe jelito grube uwidaczniając ujście wyrostka robaczkowego i zastawkę kretniczo - katniczą . W proksymalnej wstępnicy usunięto doszczętnie pętle na zimno uszypulowanego polipa o średnicy 6mm i w całości odzyskano do badania hist-pat . (But 1) . 20 cm od zwieraczy egzofityczny naciek obejmujący 3/4 obwodu jelita na długości 2-3 cm , w znacznym stopniu zmniejszający światło jelita w tym miejscu wycinki (but2) Powiększone guzki krwawnicze. Poza tym błona śluzowa gładka , lśniąca o prawidłowym rysunku naczyniowym . DGN. Polip wstepnicy , guz esicy, choroba hemoroidalna . Co mogę z tego wyczytać
KOBIETA, 58 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z wykonanym badaniem. Jednakże w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem gastrologiem wraz z oceną wyniku badania histopatologicznego.

W przedstawionym opisie badania endoskopowego można stwierdzić, że wyodrębniony polip wstepnicy odpowiada patologicznym rozrostom ściany jelita grubego, które uwypuklają się ponad powierzchnię błony śluzowej jelita grubego.

Czasami polipy mają tendencję do rozrostu i zezłośliwienia, jednakże wykryta zmiana była niewielka i w porę usunięta.

Istotny może okazać się wynik analizy histopatologicznej wyciętego polipa.

O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz gastrolog.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-polipy-wstepnicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.