Jak ocenić ten wynik MR kręgosłupa u 25-latki?
Witam, czy taki wynik z rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa wymaga leczenia? Badanie uwidocznilo zniesienie fizjologicznej lordozy. Wysokość i sygnał trzonow kręgów szyjnych w normie. Krążek miedzytrzonowy na poziomie C5/C6 nieznacznie zwężony z cechami częściowej dehydracji oraz sladowej centralnej wypukliny na głębokość ok 1mm modelujacej worek oponowy,bez cech modelowania rdzenia kręgowego i kolizji ze strukturami nerwowymi. Poza tym wysokość,sygnał i obrusy krążków miedzytrzonowych w normie. Szerokość sygnał rdzenia kręgowego w odcinku szyjny bez uchwytej patologii.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że wykonała Pani dokładne badanie odcinka szyjnego kręgosłupa, gdyż taka diagnostyka jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa oraz wskazać poważniejsze schorzenia i wady w budowie kręgów.
Nie napisała Pani, dlaczego było zlecone takie badanie, a także, czy odczuwane są pewne dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy podkreślić, że problemy z tym odcinkiem występują coraz częściej wśród młodych ludzi, a wpływ na to może mieć charakter wykonywanej pracy oraz aktywność fizyczna.
Analizując Pani wynik badania rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że wystąpiło częściowe odwodnienie krążka międzykręgowego, czyli zmniejszona zawartość wody w dysku, w efekcie czego może dochodzić do obniżenia wysokości danego krążka. Najczęściej jest to związane z powolnym procesem zwyrodnienia kręgosłupa.
W razie wątpliwości zalecamy wizytę u lekarza neurologa, który dokładnie oceni wynik Pani badania i zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie, jeżeli nie ma żadnych odczuwanych dolegliwości, ten stan pozostanie do dalszej obserwacji. W przypadku występowania uciążliwych objawów, możliwa by była odpowiednia rehabilitacja, aby zahamować proces zwyrodnienia.