Jak ocenić ten wynik MR kręgosłupa u 25-latki?

Witam, czy taki wynik z rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa wymaga leczenia? Badanie uwidocznilo zniesienie fizjologicznej lordozy. Wysokość i sygnał trzonow kręgów szyjnych w normie. Krążek miedzytrzonowy na poziomie C5/C6 nieznacznie zwężony z cechami częściowej dehydracji oraz sladowej centralnej wypukliny na głębokość ok 1mm modelujacej worek oponowy,bez cech modelowania rdzenia kręgowego i kolizji ze strukturami nerwowymi. Poza tym wysokość,sygnał i obrusy krążków miedzytrzonowych w normie. Szerokość sygnał rdzenia kręgowego w odcinku szyjny bez uchwytej patologii.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani dokładne badanie odcinka szyjnego kręgosłupa, gdyż taka diagnostyka jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa oraz wskazać poważniejsze schorzenia i wady w budowie kręgów.

Nie napisała Pani, dlaczego było zlecone takie badanie, a także, czy odczuwane są pewne dolegliwości ze strony odcinka szyjnego kręgosłupa. Należy podkreślić, że problemy z tym odcinkiem występują coraz częściej wśród młodych ludzi, a wpływ na to może mieć charakter wykonywanej pracy oraz aktywność fizyczna.

Analizując Pani wynik badania rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że wystąpiło częściowe odwodnienie krążka międzykręgowego, czyli zmniejszona zawartość wody w dysku, w efekcie czego może dochodzić do obniżenia wysokości danego krążka. Najczęściej jest to związane z powolnym procesem zwyrodnienia kręgosłupa.

W razie wątpliwości zalecamy wizytę u lekarza neurologa, który dokładnie oceni wynik Pani badania i zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie, jeżeli nie ma żadnych odczuwanych dolegliwości, ten stan pozostanie do dalszej obserwacji. W przypadku występowania uciążliwych objawów, możliwa by była odpowiednia rehabilitacja, aby zahamować proces zwyrodnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dehydratacja-krazkow-miedzykregowych

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.