Jak ocenić wynik USG dróg rodnych u 68-latki?

Proszę o interpretację badania USG GINEKOLOGICZNEGO. Pierwsze takie badanie tej osoby, nie ma porównania. Powod badania - dwa razy krwawienie już dawno po menopauzie, ma 67 lat. Wynik USG Trzon macicy wyprostowany, wymiary trzonu - długość 60mm, grubość w dnie 51mm. Struktura jednorodna, zarysy gładkie. Endometrium poszerzeone do ok 25mm, źle odgraniczone od strony przedniej. W jego obrębie widoczna jest niejednorodna, normoechogenna struktura wielkości ok 33x24mm, unaczyniona w CD. Powyżej dwie kolejne normoechogenne 7mm i 6mm. Obraz przemawia za rozrostem - wskazane badanie mikroskopowe, ew badanie TK. Szyjka macicy z drobnymi torbielami Nabotha. Nie stwierdzam płynu w jamie macicy. Jajniki niewidoczne, najpewniej małe zanikowe, bez podejrzanych obić w ich rzucie. W rzucie przydatków nie stwierdzam nieprawidłowych zmian. Zatoka Douglasa wolna.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dziękujemy za zadanie pytania na serwisie.

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie obrazowe narządu rodnego. Z racji odległości, trudno jest jednak na podstawie samego wyniku badania jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia oraz przyczynę takich dolegliwości. Zalecamy więc stacjonarną konsultację z lekarzem ginekologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz analizie wcześniejszych badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Analizując przedstawiony opis USG narządu rodnego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie mogło dojść do rozrostu endometrium, na co wskazywać może uchwycona zmiana.

Należy podkreślić, że przerost endometrium zazwyczaj poprzedza rozwój nowotworu, więc istotnym jest dalsze postępowanie diagnostyczne oraz lecznicze.

Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim zmiany hormonalne, jak zbyt niski poziom progesteronu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przerost-endometrium-przyczyny-diagnostyka-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/endometrium-endometrioza-zapalenie-blony-sluzowej-macicy-rak-endometrium

https://portal.abczdrowie.pl/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-menopauzie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.