Jak odpowiednio przejść na dietę wegańską?

Przechodzę z diety tradycyjnej na wegańską. Mówi się o konieczności suplementowania witaminy B12 (ta zawarta w produktach wzbogacanych ma najczęściej niewystarczające dawki). 1) Mogę poprosić o skierowanie na badanie poziomu tej wit. lekarza rodzinnego? 2) Jak szybko powinnam zacząć suplementację? 3) Czy B12 magazynowana w wątrobie może być wykorzystana przez układ nerwowy? 4) Czy ze względu na zmianę diety mogę poprosić o skierowanie na inne badania, np. poziomu wit. D i rozszerzoną morfologię?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

zmiana diety jest Pani decyzją, lekarz POZ może ale nie musi wystawiać skierowania z tego powodu na badania.
Część osób wymaga suplementacji tej witaminy na diecie wegańskiej, u części wegan utrzymuje się ona na wystarczająco wysokim poziomie i nie jest wymagana suplementacja. Może Pani zacząć suplementować od zaraz lub po zrobieniu badań które okreslą niedobory w organizmie.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Przejście z diety tradycyjnej na wegańską powinno być bardzo przemyślane i świadome. Osobom chcącym przejść na dietę wegańską zaleca się stopniową eliminację produktów zwierzęcych. Przejście na taką dietę wymaga wiedzy o występowaniu danych składników odżywczych w żywności i ich skutecznym i zdrowym zastępowaniu. Odpowiadając na Pani pytania:
1. Oczywiście może Pani poprosić o skierowanie jednak badanie tej witaminy jest nierefundowane.
2. Suplementację można zacząć po odstawieniu produktów zwierzęcych.
3. Zapasy witaminy B12 są wykorzystywane jeśli zachodzi taka potrzeba. Niedobór witaminy B12 następuje wówczas kiedy przez dłuższy czas nie dostarczamy jej z pokarmem, a jej zapasy się wyczerpały.
4. Oczywiście, że może Pani poprosić, jednak badanie poziomu witaminy D nie jest refundowane tak jak wit. B12.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl