Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Suplementacja witaminy B12 przy diecie wegańskiej

Dzień dobry. Jestem na diecie wegańskiej. Postanowiłam zainwestować w kupno witaminy B12. Jednak wiele słyszę na temat tego, że B12 jest bardzo słabo wchłanialna w tabletkach(przy małych dawkach 50% przy większych niecały 1%) i 10mcg dziennie to za mało jeśli chodzi o suplementację. Planowałam kupić witaminę B12 500µg METHYLCOBALAMIN firmy VEGANCITY. Jest to tabletka, którą umieszcza się pod językiem. Czy to dobry pomysł?Jaka jest wchłanialność?A może zainwestować w inne?Jakie dawki stosować?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Cała prawda o multiwitaminach

To prawda, że witamina B12 (i nie tylko ona) nieporównywalnie mniej wchłania się niż z pożywienia.
Zależnie od wieku (u osób starszych dawka suplementu musi być wyższa) najlepiej przyjmować 250 - 500 ug dziennie - lepiej w dawkach podzielonych (rano i wieczorem). W Pani wieku dawka 250 powinna być wystarczająca.

Jeżeli jest Pani długi okres czasu na diecie wegańskiej, warto wykonać badania na poziom wit. B12.

Metylcobalamina jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Cyjanokobalamina jest natomiast stabilniejsza, dopiero w organizmie jest zmieniana w formę aktywną.

Nie sądzę, żeby tabletki podjęzykowe miały być lepiej przyswajalne ze względu na to, że witamina B12 jest wchłaniana w jelicie cienkim.

Bardzo dobrze, że będąc na diecie wegańskiej, interesuje się Pani suplementacją tej witaminy. Jest to bezwzględnie konieczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy