Jak pokonać lęk przed ludźmi?

Witam. Mój problem polega na lęku przed ludźmi, trwa już przez dłuższy czas. Przechodząc obok grupy chłopaków, boje się  że zostanę wyśmiana. W tym czasie ogarnia mnie uczucie napięcia, robi mi się  gorąco, trzęsą mi się  ręce, jak najszybciej chce dotrzeć do domu. Wydaje mi się że wszyscy patrzą tylko na mnie. Stale się martwię, są to obawy dotyczące zdarzeń życia codziennego. Często wychodzę z domu, próbuje zapanować nad tym lękiem, może to po prostu nieśmiałość? Staram się zapanować nad tym lękiem, tłumie lęk w sobie. Ludzie postrzegają mnie jako osobę bardzo spokojną. Nie chcę żeby ten lęk trwał przez całe moje życie. Proszę o radę co powinnam zrobić by nie czerwienić się  w stresujących sytuacjach, by zapanować nad drżeniem rąk, przyspieszonym biciem serca. Pozdrawiam

Witam!

Sytuacje społeczne mogą wywoływać poczucie niepokoju, lęku i napięcia. Drżenie rąk i czerwienienie się jest charakterystycznym objawem w stresujących chwilach. Może Pani sama spróbować wpłynąć na swoje zachowanie i reakcje, np. wykonując ćwiczenia zamieszczone w Internecie lub poradnikach psychologicznych. Warto także znaleźć sposób, w jaki będzie się Pani uspokajać. Może to być odpowiedni oddech, czy swoisty rytuał, np. powtarzanie sobie motywującego zdania w myślach. Warto, żeby spróbowała Pani kilku takich możliwości i sama odkryła, co będzie w Pani przypadku skuteczne. Jeśli jednak lęk nadal będzie Pani towarzyszył, to może Pani skorzystać z pomocy psychologa lub wziąć udział w treningu lub warsztatach na temat kontaktów społecznych, komunikacji interpersonalnej czy radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warto także rozmawiać o swoich uczuciach. Kiedy nazywa Pani to, co czuje ma Pani nad tymi uczuciami większą kontrolę i jest ich Pani bardziej świadoma. Łatwiej jest radzić sobie w trudnych sytuacjach wiedząc, co się odczuwa i jak sobie z tym radzić. Dlatego warto szukać nowych rozwiązań i korzystać ze wsparcia innych osób.

Pozdrawiam