Jak pokonać uzależnienie od masturbacji u partnera?

Dzień dobry, Proszę o pomoc. Od 2 lat "walczę" z uzależnieniem od pornografii mojego Partnera. Nie wiem jak pomoc jemu i sobie. Uzależnienie zepsuło nasz związek. On cały czas mnie okłamuje. Ja nie mogę się doprosić o seks. Dodatkowo mając świadomość atrakcyjności pornogwiaz czuję się beznadziejna. Kocham go, ale juz nie wiem co zrobić. Nie mogę go przekonać do terapii, bo twierdzi, że sam sobie poradzi. Wzbudza we mnie poczucie winy. Uzależniony jest od ok. 17lat.

Witam,

Przede wszystkim proszę nie dać się wpędzić w poczucie winy. Proszę na siłę nie chronić go przed ujawnieniem się jego problemu przed rodziną i znajomymi, temat jest na tyle wstydliwy, że prawdopodobnie będzie wolał zaprzestać swoich praktyk niż pozwolić się ujawnić. Nie wolno Pani również, na siłę utrzymywać statusu quo waszego związku - dopóty partner żyje w strefie komfortu i nie zmienia swojego zachowania, dopóki nie zacznie zauważać płynących z tego konsekwencji.
Temat jest trudny, tak jak każdy dotyczący uzależnienia - jeśli sam uzależniony nie dostrzeże i nie zechce się leczyć, wtedy nic go do tego nie zmusi. Uzależnienia przeważnie wypływają z niezdolności do radzenia sobie z jakimiś emocjami. Być może Pani partner doświadcza silnego stresu, lub doświadczał go w dzieciństwie, a przy tym nie wykształcił właściwych form radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
Jednym ze sposobów nakłonienia go do podjęcia terapii może być przeformułowanie problemu z którym się zmaga, bowiem obwieszczanie mu, że jest uzależniony i powinien się leczyć wywoła w nim jedynie opór. Może warto spróbować porozmawiać z nim tak, by sam uznał, że przyczyną jego słabości jest niezdolność do radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Dość drastyczną metodą może być zagrożenie odejściem, natomiast ważne w terapii jest dobrowolność jej podjęcia, a nie przymus. Jeśli sam Partner boi się pójść na terapię, udajcie się wspólnie na terapię par.

Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Witam!

Powinniście się Państwo koniecznie zgłosić do psychoterapeuty, ponieważ uzależnienie męża wpłynęło negatywnie również na Pani poczucie własnej wartości oraz krytyczne myślenie o sobie. Próby radzenia sobie z tym problemem bez pomocy specjalisty mogą nie by efektywne.

Pozdrawiam serdecznie,

Aleksandra Korotko
www.bezproblemowo.pl