Jak pomóc 9-latce zasnąć?

Dzień dobry. Mam problem. Moja 9 letnia córka ma problem z zasypianiem a jak już zaśnie budzi się kilka razy w nocy i chodzi po domu. Śpi sama w pokoju. Nie wiem jak mogę z nią rozmawiać. Bo jak pytam czy coś się dzieje. Twierdzi, że nic. Po prostu nie może zasnąć. Ogólnie jest żywym dzieckiem i od małego miała problem skupić się dłużej niż 2 min. Ale teraz to już zaczynam się martwić. Bo to nie jest normalne, żeby takie dziecko spało po 3/4 Godz w nocy. Na dniu nie śpi w ogóle. Do szkoły jest trochę problem ją obudzić bo wiadomo nie chce się wstać. Ten problem pojawił się jakiś miesiąc temu. Ale było wolne od szkoły więc nie naciskałam aby chodziła wcześniej spać. Ale też i długo spała. Np od 1 godz do 11. I jak zaczęła się szkoła myślałam, że raz się nie wyśpi, drugi to może zacznie normalnie chodzić spać. Ale tak nie jest. Chodzi teraz ok północy spać i wstaje po 7 z czego pół nocy przechodzi po domu. Co robić? Jak mogę pomóc mojemu dziecku? Jestem bezradna.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że dziecku ciężko przestawić się na inny tryb funkcjonowania, skoro wcześniej zasypiało o 1 w nocy i spało do późnych godzin porannych. W tym przypadku niestety potrzeba cierpliwości i konsekwencji. Warto także ograniczyć dziecku oglądanie telewizji i korzystanie z takich urządzeń, jak: tablet, smartfon, komputer. W to miejsce można zwiększyć ilość spacerów. Być może to sprawi, że córka będzie w stanie zasnąć wcześniej.

Proszę również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/budzenie-nocne-u-8-latka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-siedmolatka-nagle-nie-chce-spac-sama.

Niemniej, z uwagi na fakt, iż stan ten trwa już miesiąc warto skonsultować się z pediatrą – być może zadecyduje o konieczności wizyty u neurologa.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-cieszyc-sie-zdrowym-snem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.