Sytuacja, którą Pan opisał jest bardzo trudna. Nie jest łatwo zaopiekować się kimś, kto sam nie chce sobie pomóc. Wręcz niemożliwe jest udzielenie pomocy Pana dziewczynie wbrew jej woli, dla tego zachęcam Pana do uświadamiania jej w delikatny sposób, że martwi się Pan o nią, i że chciałby jej Pan jakoś ulżyć. Już sam wyraz troski może przynieść jej pewną dozę ulgi.
Z całą pewnością bardzo korzystnym rozwiązaniem dla jej stanu psychicznego byłoby skorzystanie przez nią z pomocy psychologa szkolnego. Psycholog w szkole to naprawdę dobry specjalista, który bezpłatnie i bez konieczności angażowania w to rodziców Pana partnerki będzie w stanie udzielić jej profesjonalnego wsparcia. Warto przy tej okazji uświadamiać dziewczynę, że psycholog udziela pomocy w trudnych sytuacjach życiowych i pomaga poradzić sobie z doświadczanym kryzysem. Fakt korzystania z jego pomocy nie oznacza od razu choroby psychicznej, czy nie radzenia sobie.
W dalszej perspektywie, gdy Pana dziewczyna będzie pełnoletnia może zgłosić się do przychodni psychologicznej w celu skorzystania z psychoterapii refundowanej przez NFZ (potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu), lub jeśli będzie mogła sobie na to pozwolić, prywatnie do psychoterapeuty.
Dzień dobry, warto porozmawiać z jej rodzicami. Zwrócić uwagę jak jej ciężko. Pana dziewczyna powinna też wybrać się do psychologa. Być może ilość nauki wynika z lęku przed dostaniem złej oceny. A przecież takie oceny się zdarzają i czasami powinniśmy takie dostać. Z drugiej strony zdarza się że wybór szkoły, poziom nauczania jest nie współmierny do naszych możliwości intelektualnych. Oczywiście poradzimy sobie sprawę takiej szkole ale jakim kosztem. Warto więc porozmawiać z dziewczyną, być może zachęcić ją do zmiany szkoły, na taką w której też będzie się uczyła ale również będzie miała swoje życie. Rozumiem obecnie go nie ma.
Pozdrawiam A. Pacia
Witam, ważne że Pana dziewczyna ma wsparcie, że jest Pan obecny w jej życiu. Proszę porozmawiać z dziewczyną aby skorzystała z pomocy psychologicznej, poradni zdrowia psychicznego. Być może chciałaby skorzystać na początek z możliwości rozmowy anonimowej, telefonicznie np.: 116111 (https://116111.pl/mlodziez), podzielenia się z kimś swoimi troskami.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pomóc bliskiej osobie w radzeniu z emocjami? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak podnieść wiarę w siebie i się zmotywować? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak pomóc bliskiej osobie stworzyć związek? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Stres związany ze szkołą – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak pomóc bliskiej osobie z problemami psychologicznymi? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniem psychicznym? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak pomóc w leczeniu depresji bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Oliwia Mazurowska
- Jak radzić sobie psychicznie z chorobą bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Znęcanie psychiczne nad dzieckiem w rodzinie – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Jak pomóc bliskiej osobie w problemie? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
artykuły
Koronawirus: Bezpłatne porady psychologiczne NFZ. Przetestowaliśmy, jak to działa
W związku z pandemią koronawirusa oraz gwałtownym
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa
1. Przygotowanie do pierwszej wizyty u psyc