Jak pomóc kobiecie z rakiem piersi?

Witam, dwa tygodnie temu mama dowiedziała sie, ze ma raka piersi. Jest młoda kobieta, ma dopiero 42 lata. Mama jest zdeterminowana, zaraz operacja, później leczenie. Rak g3 ale przynajmniej her2 ujemny. Mama jednak boi się swojego wyglądu, wiem ze to nieważne ale myślę ze lepiej by się czuła psychicznie gdyby dobrze wyglądała. Czy przy takim leczeniu możliwe jest zrobienie sztucznych rzęs? Mam na myśli takie jak robią kosmetyczki. Myslala tez o makijażu permanentnym brwi, ale to pewnie nie jest

Dzień dobry!

Dobry wygląd, pamiętanie o swojej kobiecości poprawiają komfort psychiczny, co jest ważne i pomocne w przechodzeniu choroby nowotworowej. Jeśli mama ma taką potrzebę i czuje, że jest to dla niej ważne, można i warto szukać dobrych rozwiązań.

Przedłużanie rzęs w salonach kosmetycznych polega na doklejaniu sztucznej rzęsy do naturalnej. Jeśli więc naturalne rzęsy całkowicie wypadną, wykonanie takiego zabiegu nie będzie możliwe.
Czy stosowanie makijażu permanentnego w okresie leczenia choroby nowotworowej jest możliwe i zalecane - jest to pytanie do lekarza oraz dyplomowanej doświadczonej kosmetyczki.

To, co zazwyczaj jest możliwe to np. nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne, masaże ciała, makijaż itp.

Włosy nie zawsze wypadają. Niekiedy jest możliwe ich zachowanie. Wszystko zależy od indywidualnego przebiegu choroby i procesu leczenia. Można i warto rozmawiać o tym z lekarzem.
Obecnie we Wrocławiu wykorzystywana jest metoda (urządzenie z czepkiem nakładanym na głowę pacjenta), która sprawia, że podczas chemioterapii jest możliwe z dużą skutecznością zachować włosy.

Zachęcam do skontaktowania się z fundancjami psychoonkologicznymi oraz grupami wsparcia dla kobiet leczących nowotwór. Będzie to zarówno pomoc i wsparcie (dla mamy, Pani i dla całej rodziny), ale też kopalnia praktycznych porad i informacji.
Mama może też skorzystać z psychoterapii.

Pozdrawiam!

Witam,
oczywiście,że mozna korzystać z poprawy wyglądu,jeżeli to dodaje mamie sił.Niejedna zdrowa osoba ma identyczne problemy i poprawia sobie to i owo.Zachęcam w ogóle do terapii ,która może skutecznie pomóc od strony psychologicznego nastawienia do samej siebie.
Pozdrawiam serdecznie