Jak pomóc osobie, która bardzo szybko schudła?

Dzień dobry.Mam syna 22 lata bardzo schudł ,ciągle śpi ,jest bardzo nerwowy ,ma bardzo stresujący tryb życia .Trwa to już ponad 1,5 roku nie chce iść się przebadać ;( Jest nieubezpieczony. Jakie wyniki ma zrobić ,żeby się dowiedzieć czy coś mu nie dolega. Elżbieta

Zasadniczą rolę w diagnostyce chudnięcia i niedoboru masy ciała odgrywają podstawowe badania laboratoryjne. Badanie moczu pozwala na wykrycie ucieczki z moczem białka, glukozy. Dzięki badaniu kału można stwierdzić obecność ziaren skrobi, niestrawionych włókien mięsnych lub nadmiernej ilości tłuszczu, co może przemawiać za występowaniem zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów.
Należy wziąć pod uwagę nadczynność tarczycy oraz niewyrównaną metabolicznie cukrzycę.
Podejrzewając nadczynność tarczycy, należy przeprowadzić oznaczenia hormonalne, oceniające stężenie TSH, FT4 i FT3.

Szukając przyczyny utraty masy ciała, należy również zwrócić uwagę na sposób żywienia i określić, czy jest on właściwy zarówno pod względem ilościowym, tzn. czy kaloryczność spożywanych pokarmów jest odpowiednia w odniesieniu do zapotrzebowania energetycznego danej osoby, jak i pod względem jakościowym, czyli czy nie występują niedobory określonych składników pokarmowych (np. białek, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin). W tym celu należy przeprowadzić dokładny wywiad na temat sposobu żywienia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/