Sposoby na wzrost wagi u 29-latki

Witam mam pytanie jestem osoba szczupłą chciałabym nabrać pare kilogramów.Robiłam badania jestem zdrowa.Mam szybką przemiane materii i z tąd mój problem.Słyszałam o ENSURE PLUS HN i moje pytanie czy rzeczywiście pomógłby mi przybrać pare kilo dodatkowo.Jak powinnam pić Ensure ile razy dziennie :) Dziękuję z góry za odpowiedz

mgr Anna Kołdon Dietetyka, Zabrze

Witam serdecznie,

Jeżeli bez uchwytnej przyczyny dochodzi do spadku masy ciała, należy udać się do lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu ukierunkuje proces diagnostyczny.

Zasadniczo utrata masy ciała jest wynikiem niedostatecznej podaży kalorii w stosunku do zapotrzebowania energetycznego organizmu lub zaburzeń przyswajania pokarmów (nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych). Nie należy jednak zapominać, że zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta w przypadku zwiększonego zapotrzebowania metabolicznego. Jeżeli w takiej sytuacji nie będzie miał miejsca odpowiedni wzrost podaży kalorii, wówczas bilans energetyczny stanie się ujemny, co doprowadzi do zwiększonego spalania zapasowej tkanki tłuszczowej i obniżenia masy ciała.

Szukając przyczyny utraty masy ciała, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób żywienia i określić, czy jest on właściwy zarówno pod względem ilościowym, tzn. czy kaloryczność spożywanych pokarmów jest odpowiednia w odniesieniu do zapotrzebowania energetycznego danej osoby, jak i pod względem jakościowym, czyli czy nie występują niedobory określonych składników pokarmowych (np. białek, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy witamin). W tym celu należy przeprowadzić dokładny wywiad na temat sposobu żywienia. Jednocześnie koniecznie należy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące chudnięciu, głównie ze strony przewodu pokarmowego, które mogłyby sugerować występowanie zaburzeń wchłaniania (m.in. takie jak wymioty, biegunka, bóle brzucha) oraz na objawy ogólne (np. gorączka), jak również zapytać o przebyte choroby (w szczególności przewlekłe, zakaźne czy psychiczne), stosowane leki czy zmianę trybu życia (zwiększenie aktywności fizycznej). Zalecałabym Pani konsultację z dietetykiem w celu oceny sposobu żywienia.

Pomocniczą rolę w diagnostyce niedoboru masy ciała odgrywają podstawowe badania laboratoryjne. Badanie moczu pozwala na wykrycie ucieczki z moczem białka, glukozy czy aminokwasów, a także na stwierdzenie galaktozurii lub pentozurii, przy czym należy pamiętać, że u osób dorosłych te dwie ostatnie choroby są niezwykle rzadkie.

Dzięki badaniu kału można stwierdzić obecność ziaren skrobi, niestrawionych włókien mięsnych lub nadmiernej ilości tłuszczu, co może przemawiać za występowaniem zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmów. Badanie to pozwala również na wykrycie krwi w stolcu czy stwierdzenie obecności pasożytów przewodu pokarmowego. W celu wykluczenia chorób wątroby należy ocenić aktywność aminotransferaz oraz GGTP w surowicy, proteinogram oraz wskaźnik protrombinowy, będący nieswoistym markerem zdolności wątroby do syntezy białek (w tym przypadku czynników krzepnięcia). Istotnym elementem diagnostyki różnicowej są również badania kontrastowe i endoskopowe przewodu pokarmowego czy obrazowe jamy brzusznej (USG,) tomografia komputerowa (TK).

Rozpatrując endokrynologiczne przyczyny chudnięcia, w pierwszej kolejności ze względu na częstość występowania chorób, należy wziąć pod uwagę nadczynność tarczycy oraz niewyrównaną metabolicznie cukrzycę, głównie typu 1. Do klasycznych objawów tej choroby zalicza się: wielomocz , wzmożone pragnienie oraz uczucia zmęczenia i osłabienia. Zmniejszenie masy ciała jest wynikiem wzmożonego katabolizmu białek strukturalnych i tłuszczów, będącego skutkiem znacznego niedoboru insuliny, a także odwodnienia w przypadku znacznej hiperglikemii. Rozpoznanie choroby opiera się o wartości stężenia glukozy we krwi.

Kolejnym tropem w przypadku spadku masy ciała jest funkcjonowanie tarczycy. W nadczynności tarczycy często obserwuje się chudnięcie (nadmiar hormonów tarczycy powoduje zwiększenie i przyspieszenie metabolizmu). Poza tym towarzyszą mu przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie, biegunki itp.

Natomiast produkt ENSURE PLUS HN może być stosowany w dwóch wariantach: jako jedyne źródło pożywienia lub jako uzupełnienie naturalnego odżywiania , oczywiście pod kontrolą lekarza. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie stosować więcej niż 6 opakowań na dobę. Jednak polecałabym Pani naturalne wysokoenergetyczne koktajle np. koktajl orzechowo-bananowy:

Składniki na 1 porcję:

* 250 ml mleka krowiego lub mleka roślinnego
* 1 banan dojrzały
* 2 – 3 łyżeczki masła z orzechów ziemnych
* 1 łyżka płatków owsianych

Wszystko razem zblendować.

W razie pytań proszę o kontakt.

Pozdrawiam,

Dietetyk kliniczny
Anna Kołdon

Witam serdecznie,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku to nie polecam suplementów diety a należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk