Jak pomóc przyjacielowi z zaburzeniami osobowości?

Witam moj przyjaciel ma ciężkie objawy zaburzeń osobowości typu ChaD, Borderline, itp , takie wstępne diagnozy wysnuła bo obserwowaniu go nasza znajoma psychiatra jak namówić go na leczenie ? uważa, że poradzi z tym sobie, nie myśli o sobie bo jest skupiony na bliskiej mu osobie, która również ma problemy tego typu, ale odrzuciła leczenie i nie bierze leków wielokrotnie na różne sposoby ciągle próbuje go namówić, ale on się w ogóle niechce zgodzić

Witam,
proszę porozmawiać o konsekwencjach nieleczenia zaburzeń, które z czasem utrwalą się i będą rzutować na dysfunkcje w relacjach społecznych, pogłębią się problemy w aspekcie emocjonalnym, nasilą się objawy psycho-somatyczne. Wymagane jest kompleksowe leczenie psychiatryczne; farmakoterapia i psychoterapia, systematyczność.
Pozdrawiam serdecznie